Globalna współpraca kosmiczna pomimo różnic

Naukowcy zajmujący się kosmosem ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji i wielu innych krajów współpracują pomimo napięć geopolitycznych między swoimi krajami. Łączą siły, aby zbudować sieci małych satelitów.

Mają one pomóc zbadać niektóre z największych zagrożeń egzystencjalnych dla naszej planety. W tym zmiany klimatu i promieniowanie kosmiczne, ujawnia raport South China.

Daniel Baker, dyrektor i profesor na University of Colorado Boulder w USA i lider projektu, powiedział, że żaden kraj nie powinien działać na własna rękę w obliczu egzystencjalnych zagrożeń.

„Jestem podekscytowany, że nie tylko możemy zajmować się podstawową nauką. Aale także rozwiązywać problemy, które mają realne konsekwencje dla ludzi” – powiedział Baker.

Dodał także, że niektóre satelity wyjdą na orbitę do 2025 roku. Zostaną one wystrzelone w konstelacjach, umożliwiając łączenie danych w celu uzyskania większego obrazu. W przeciwieństwie do starszych misji CubeSat, które miałyby jeden punkt danych.

Wspomniał również, że nowa misja była możliwa dzięki postępom w tanich startach satelitów, a także innowacjom w technologiach smallsat.

Każdy z satelitów będzie wyposażony w dwa lub trzy instrumenty i będzie ważył zaledwie kilka kilogramów. Projekt jest organizowany przez Komitet Badań Kosmicznych (Cospar) w Paryżu, który został utworzony w 1958 roku. Utrzymuje on otwartą politykę umożliwiającą udział naukowcom z dowolnego kraju.

Czytaj także: Falcon Heavy wyniesie w kosmos szpiegowskie satelity