Rocket Lab przesuwa w czasie start projektu Neutron

Rocket Lab poinformował, że pierwszy silnik Archimedesa do rakiety nośnej Neutron przejdzie testy. Jednocześnie dodano, że rakieta nie będzie gotowa do pierwszego lotu przed połową 2025 roku.

Rocket Lab ukończył pierwszy silnik Archimedesa i zainstalowało go na stanowisku testowym w Stennis Space Center w Mississippi. Testy obejmą m.in. kilka aktywacji układu silnika przed statycznym testem ogniowym.

Wcześniej firma informowała, że prace nad Archimedesem, a także całą rakietą Neutron przebiegają zgodnie z harmonogramem co miało umożliwić pierwszy start pod koniec tego roku. Jeszcze w lutym tego roku firma potwierdziła ten termin.

Według Petera Beck’a, dyrektora generalnego firmy opóźnienie nie jest powiązane z konkretnym problemem technicznym z silnikiem lub rakietą, choć firma „musiała rozwiązać coś ważnego pod względem technicznym”.

Natomiast Rocket Lab czyni postępy w kwestii Neutrona, budując konstrukcje kompozytowe na części rakiety, a także elementy miejsca startu pojazdu, Launch Complex 3 na Wallops Island w Wirginii. Adam Spice, dyrektor finansowy Rocket Lab, powiedział, że firma nadal przewiduje wydanie od 250 do 300 milionów dolarów na rozwój Neutrona.

Neutron jak Falcon 9

Wcześniej firma podała, że dzięki maksymalizacji wielokrotnego użytkowania Neutron ma umożliwić częstsze loty i zapewnić niższe koszty pojedynczych startów. Na pokład ma zabierać do 13 ton ładunku, a jej wysokość to ponad 40 metrów. Co ciekawe rakieta budowana jest w dużej części z włókien węglowych, co jest dość lekkim i bardzo odpornym na uszkodzenia materiałem.

Rocket Lab z siedzibą w Long Beach w Kalifornii specjalizuje się w usługach wystrzeliwania małych satelitów za pomocą rakiet Electron, które działają z portów kosmicznych w Nowej Zelandii i Wirginii.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Chiny wystrzeliły nową rakietę Długi Marsz 6C

Grafika tytułowa: David Torres / Unsplash