Kosmiczne perspektywy. ESA i Luksemburg rozszerzają współpracę

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Luksemburg przedłużyły wzajemną współpracę o kolejne pięć lat. Kluczowe obszary obejmują m.in. rozwój przemysłu kosmicznego w celu ułatwienia zrównoważonej eksploracji kosmosu.

Jak podaje w komunikacie ESA, przedłużenie współpracy zostało podpisane przez luksemburskiego ministra gospodarki Lexa Dellesa podczas wizyty w Centrum Badań i Technologii Kosmicznej ESA (ESTEC) w Noordwijk w Holandii. Jednocześnie podpisano także umowę wdrożeniową pomiędzy ESA, Luksemburską Agencją Kosmiczną i Luksemburskim Instytutem Nauki i Technologii, dotyczącą działań w zakresie współpracy w Europejskim Centrum Innowacji Zasobów Kosmicznych (ESRIC) w Luksemburgu.

Inwestycje Luksemburga w przestrzeń kosmiczną są naprawdę imponujące, kraj ten jest światowym liderem w dziedzinie zasobów kosmicznych i jestem zachwycony, że mogliśmy dzisiaj podpisać niniejsze porozumienie o współpracy. ESA i Luksemburg współpracują bardzo dobrze – powiedział dyrektor generalny ESA Josef Achbacher, cytowany w komunikacie.

ESRIC pozycjonuje się jako europejskie centrum doskonałości w dziedzinie nauki, technologii i biznesu związanego z zasobami kosmicznymi. Zapewnia dostęp do ekspertów i specjalistycznej infrastruktury badawczej zakupionej przez ESA.

Prace w ESRIC skupiają się na pogłębianiu wiedzy i technologii ekstrakcji tlenu z pyłu księżycowego za pomocą demonstratora wykorzystania zasobów in-situ, będącego pierwszym obiektem badawczym dostarczonym do centrum w 2023 r. Kolejne obiekty badające ekstrakcję tlenu mają zostać oddane w ciągu najbliższych kilku lat lata – czytamy także.

Jak podaje ESA program wsparcia start-upów ESRIC koncentruje się również na zasobach kosmicznych. Ma na celu rozwój przedsięwzięć na wczesnym etapie rozwoju i start-upów projektujących nowatorskie technologie do zastosowań w zasobach kosmicznych. Do programu zostały już wybrane trzy firmy, a wkrótce ma zostać wybrana czwarta.

Nasza współpraca z ESA przebiega bardzo pomyślnie i z radością przyjmuję owocną wymianę zdań w ESTEC. ESA jest kluczowym partnerem technicznym Luksemburga, a projekty, które wspólnie realizujemy, mają nie tylko sens dla przemysłu kosmicznego, ale mają realny wpływ na gospodarkę krajową i codzienne życie ludzi. Misja Hera (badanie układu podwójnego planetoid Didymos) jest bardzo dobrym praktycznym przykładem wkładu luksemburskiej prywatnej firmy w misję ESA” – powiedział Lex Delles, cytowany w komunikacie. 

Źródło: ESA

Czytaj też: Rocket Lab przesuwa w czasie start projektu Neutron

Grafika tytułowa: Headway / Unsplash