Robotyczny palec, ale pokryty skórą z ludzkich komórek!
W Japonii naukowcy z Uniwersytetu w Tokio opracowali robotyczny palec pokryty żywą, przypominającą skórę tkanką wytworzoną z ludzkich komórek. W dodatku potrafi się ona regenerować.
Roboty pokryte ludzką skórą? To już nie film sci-fi, ale rzeczywistość. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Matter”.
W pierwszej kolejności badacze z Japonii opracowali i wyprodukowali substancję składającą się z ludzkich komórek skóry, którą następnie pokryli zdalnie sterowany palec robota. Co ciekawe „skóra” urosła na palcu, więc nie była specjalnie hodowana w laboratorium. Ten wynalazek w pewnością zmieni podejście ludzi do humanoidalnych robotów, gdyż wiele osób nie będzie w stanie odróżnić ich od człowieka.
Prace nad skórą prowadzone były przez zespół naukowców pod kierownictwem Shoji Takeuchi, profesora na wydziale systemów mechanicznych i biofunkcjonalnych Uniwersytetu w Tokio. W przeciwieństwie do innych tego typu projektów nie jest to sztuczna skóra, a do pewnego stopnia żywa. W projekcie użyto mechanicznego palca, ponieważ z jednej strony jego elementy są już dobrze znane i zbadane pod kątem ich działania, z drugiej zaś dlatego, że palce są z wielu powodów kluczowe dla funkcjonowania robotów – czytamy na portalu.
Zdaniem naukowców dzięki temu odkryciu humanoidalne roboty będą mogły wykonywać pracę np. z wilgotnymi materiałami. Poza tym jak się okazało w trakcie badań skórę można łatwo naprawić poprzez nałożenie na miejsce uszkodzenia kolagenowego bandażu. Z przyczyn praktycznych taka skóra daje więcej możliwości robotowi na przykład przy uchwyceniu szklanki czy kubka. Jest mniejsze prawdopodobieństwo jego uszkodzenia poprzez zbyt mocne ściśnięcie.
Naukowcy nadal prowadzą badania nad „skórą” dla robotów, aby była bardziej samowystarczalna, podobnie jak prawdziwa ludzka skóra.
Dlatego Shoji Takeuchi myśli o wyposażeniu jej w swoisty odpowiednik systemu naczyniowego. W planach jest nawet jeszcze dalsze upodobnienie jej do tej ludzkiej poprzez dodanie takich elementów, jak paznokcie, mieszki włosowe a nawet gruczoły potowe – podsumowano w materiale.
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Czytaj też: Operacje mózgu przy użyciu AI już niebawem!
Grafika tytułowa: Aideal Hwa / Unsplash