Roboty Boston Dynamics potrafią coraz więcej!

W XXI wieku robotyka jest bardzo ważną gałęzią przemysłu. Wielkie koncerny walczą o to, by nowoczesne roboty potrafiły jak najwięcej i by wykonując różne zadania w coraz większym stopniu zastępowały człowieka. Sprzęt bazujący na sztucznej inteligencji może w przyszłości zastąpić nas przy wykonywaniu zawodów, w przypadku których brakuje rąk do pracy. Jeden z liderów sektora robotyki – Boston Dynamics – właśnie przedstawił swoje najnowsze osiągnięcia na tym polu.

Atlas z nowymi umiejętnościami

Firma Boston Dynamics właśnie wydała najnowsze demo swojego humanoidalnego robota Atlas. Robot mógł już jakiś czas temu biegać i skakać po skomplikowanym terenie dzięki swoim stopom. Teraz natomiast zyskał usprawnienia w innej kategorii. Inżynierowie bowiem wypracowali dla niego bardziej zaawansowane chwytaki imitujące ręce. Dzięki nim przed robotem otwierają się zupełnie nowe możliwości. Zyskał bowiem zdolność podnoszenia i upuszczania wszystkiego, co może złapać samodzielnie.

Chwytaki przypominają pazury i składają się z jednego palca nieruchomego i jednego palca ruchomego. Producent zapewnia, że pozwolą na podnoszenie nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Po raz pierwszy zaktualizowanego Atlasa zaprezentowano w reklamie w trakcie Super Bowl, w której robot trzymał beczkę nad głową.

Teraz z kolei pokazano materiały wideo na których zademonstrowano, jak Atlas podnosi tarcicę budowlaną i nylonową torbę na narzędzia. Demonstrowane są możliwości w zakresie inteligentnego budowania konstrukcji przez robota Boston Dynamics a także wykonywania dynamicznych czynności takich, jak bieg z niesionym przedmiotem, czy też rzucanie torbą z narzędziami na pewną odległość.

Czytaj też: Potężna redukcja etatów w Microsofcie!

Inżynierów czeka jeszcze sporo pracy przy udoskonalaniu Atlasa. Niemniej jednak już teraz jego możliwości są imponujące. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości zdolny będzie wykonywać jeszcze o wiele bardziej zaawansowane czynności.