Rewolucja w obserwacji Słońca? Naukowcy chcą zajrzeć głębiej!

Europejska Agencja Kosmiczna przyznała firmie Airbus Defence and Space kontrakt na budowę statku kosmicznego, który zapewni unikalny wgląd w Słońce.

Airbus na zlecenie ESA zbuduje sondę Vigil w swoich zakładach w Stevenage w Wielkiej Brytanii. Wartość kontraktu to 340 milionów euro (369 milionów dolarów).

Planuje się, że sonda Vigil wystartuje w 2031 r. i będzie działać w punkcie Lagrange’a L-5 Ziemia-Słońce. Będzie uzupełnieniem statku kosmicznego w punkcie L-1, pomiędzy Ziemią a Słońcem, obserwując obszary Słońca, zanim obrócą się one w stronę Ziemi, zapewniając w ten sposób wcześniejsze ostrzeżenie o aktywności Słońca.

Dane z Vigil mogą dać nam bezprecedensowe powiadomienie z wyprzedzeniem od czterech do pięciu dni o niektórych efektach pogody kosmicznej docierających na Ziemię. Ze swojego punktu obserwacyjnego z „boku” Vigil może również znacznie wyraźniej obserwować prędkość, kierunek i prawdopodobieństwo uderzenia koronalnych wyrzutów masy – powiedział Giuseppe Mandorlo, kierownik projektu ESA w Vigil, cytowany przez portal.

Zdaniem dyrektora generalna ESA Josefa Aschbachera, Vigil będzie pierwszym w Europie działającym 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu satelitą pogody kosmicznej, zapewniającym cenny czas na ochronę infrastruktury krytycznej, takiej jak sieci energetyczne lub sieci komunikacji mobilnej na Ziemi, a także cennych satelitów na orbicie okołoziemskiej.

-Vigil drastycznie skróci zarówno czas realizacji ostrzeżeń o pogodzie kosmicznej, jak i poziom ich szczegółowości z unikalnego punktu obserwacyjnego w głębokim kosmosie – powiedział Josef Aschbacher.

Sonda Vigil

Vigil będzie wyposażona w sześć instrumentów, z czego cztery pochodzą z instytutów europejskich. Amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery udostępnia kolejny instrument – kompaktowy koronograf oparty na projektach opracowanych w Naval Research Lab podczas lotu na pokładzie satelity pogodowego GOES-U wystrzelonego w czerwcu oraz w ramach misji Space Weather Follow On L-1 w 2025 r.

NASA ogłosiła 20 maja, że opracuje instrument Joint EUV Coronal Diagnostic Investigation (JEDI), który zapewni obserwacje Słońca w ekstremalnym ultrafiolecie. Southwest Research Institute będzie kierował rozwojem JEDI w ramach kontraktu NASA o wartości 45 milionów dolarów.

Źródło: spacenews.com/europeanspaceflight.com

Czytaj też: Polacy przeprowadzą nietypowy eksperyment na ISS

Grafika tytułowa: DALL-E