Nowi astronauci w szeregach ESA. Otrzymali pierwsze przydziały

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że Sophie Adenot z Francji i Raphaël Liégeois z Belgii jako pierwsi z nowego naboru astronautów otrzymali swój przydział załóg.

W lutym 2021 r. ESA opublikowała pierwsze od ponad dziesięciu lat zaproszenie na nabór nowych astronautów, do którego wpłynęła rekordowa liczba 22 500 kandydatów. W listopadzie 2022 roku agencja ogłosiła wybór pięciu astronautów zawodowych i dwunastu astronautów rezerwowych. Pięciu astronautów zawodowych rozpoczęło szkolenie podstawowe w marcu 2023 r., a oficjalne ukończenie ich miało miejsce w kwietniu 2024 r.

Ogłoszenie pierwszych dwóch zawodowych astronautów najnowszej klasy agencji, którzy wybiorą się w przestrzeń kosmiczną, zostało ogłoszone 22 maja przez dyrektora generalnego ESA Josefa Aschbachera na posiedzeniu Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej w Brukseli.

Wyznaczenie Sophie i Raphaëla jako kolejnych astronautów ESA lecących na Międzynarodową Stację Kosmiczną stanowi znaczący kamień milowy dla ESA. Ponieważ działalność poszukiwawcza rozwija się w bezprecedensowym tempie, wysłanie w przestrzeń kosmiczną dwóch świeżo upieczonych astronautów ESA jest kluczowym krokiem na drodze do zachowania europejskiego know-how i zapewnienia długoterminowego udziału Europy w bieżących programach, takich jak Artemis, a także w wszelkich przyszłych projekty obejmujące loty kosmiczne i eksplorację przez człowieka – powiedział wtedy dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher.

Sophie Adenot i Raphaël Liégeois wyruszą w długoterminowe misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach lotów zaplanowanych obecnie na 2026 r. Adenot jest pilotem testowym helikoptera i pułkownikiem francuskich sił powietrznych i kosmicznych i będzie pierwszą osobą ze swojej klasy astronautów ESA, która polecieć w kosmos.

Według ESA wszystkich pięciu astronautów nowej klasy wyruszy na misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną przed 2030 rokiem, kiedy to orbitujące laboratorium ma zostać wycofane.

Rezerwowi astronauci ESA

Jak zwraca uwagę portal, chociaż Sophie Adenot i Raphaël Liégeois są pierwszymi zawodowymi astronautami w swojej klasie w ESA, którzy otrzymali przydziały załogowe to wyruszą w kosmos kilka lat po kilku astronautach rezerwowych.

Wśród rezerwowych astronautów jest np. Marcus Wandt ze Szwecji, który wystartował na pokładzie prywatnego lotu kosmicznego Axiom Mission 3 na Międzynarodową Stację Kosmiczną 18 stycznia 2024 r. Chociaż Wandtowi przydzielono rolę astronauty projektu ESA, misja została sfinansowana przez Szwecję poza wkładem kraju w agencja. Ponadto po powrocie Wandt powrócił na stanowisko astronauty rezerwy ESA i nie będzie kwalifikował się do przyszłych przydziałów załogi ESA.

Polska zawarła podobną umowę z Axiomem na przewiezienie na krótki pobyt swojego rezerwowego astronauty Sławosza Uznańskiego na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dokładna data tego lotu nie jest jeszcze znana. Wielka Brytania zgodziła się wykupić cały lot Axiom do laboratorium na orbicie. Chociaż załoga tego lotu nie została jeszcze ogłoszona, prawdopodobnie będą w niej znajdować się astronauci rezerwowi Meganne Christian i John McFall – czytamy także.

Misje Axiom trwają dwa lub trzy tygodnie. Natomiast Adenot i Liégeois pozostaną na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy. Po ukończeniu odpowiednich misji będą oni również uprawnieni do przyszłych zadań załogi ESA, w tym misji na księżycową stację kosmiczną Gateway, a być może nawet na powierzchnię Księżyca.

Źródło: ESA/europeanspaceflight.com

Czytaj też: Polacy przeprowadzą nietypowy eksperyment na ISS

Grafika tytułowa: Brian McGowan / Unsplash