Relativity Space szykuje się do pierwszego startu!

Relativity Space to jedno z najlepiej rokujących przedsiębiorstw związanych z amerykańskim przemysłem kosmicznym. Najnowsze doniesienia wskazują na to, że planuje ono jeszcze w tym roku pierwszy start swojej autorskiej rakiety. Dlaczego to będzie wyjątkowe wydarzenie i co warto o niej wiedzieć?

Terran 1 i Terran R / Fot. Relativity Space

Rakiety z drukarek 3D? To możliwe!

Relativity Space to firma należąca do Tima Ellisa, który wprowadził druk metalowych komponentów rakiet w Blue Origin. Została założona w 2015 roku i od tego czasu, w ciągu 4 ostatnich lat, zwiększono w niej zatrudnienie z 17 do ponad 700 osób. Przedsiębiorstwo ma na koncie ponad 1 mld USD, który może przeznaczyć na prace nad opracowywaniem rakiet drukowanych za pośrednictwem drukarek 3D.

Relativity Space obecnie pracuje nad swoją pierwszą rakietą – Terran 1. Jest to mniejsza z planowanych jednostek. Plan przedsiębiorstwa zakłada możliwość wydrukowania jej w przeciągu 60 dni. Gdy rakieta zostanie opracowana, rozpoczną się pracę nad większą jednostką – Terran R.

Terran 1 natomiast to dwuczłonowa rakieta, która napędzana będzie nowoczesnymi silnikami Aeon 1. Swój pierwszy ładunek ma wynieść w kosmos jeszcze w tym roku. Koszt startu rakiety szacuje się na 12 milionów USD, a jej maksymalna nośność to 1250 kg.

Czytaj też: Poznaliśmy datę końca ISS

Trzymam kciuki za powodzenie całego przedsięwzięcia. Jeśli chcemy w niedalekiej przyszłości rozpocząć kolonizację kosmosu, to podobne projekty muszą być intensywnie rozwijane, byśmy mogli czerpać z nich korzyści właśnie w tym celu.

Grafika tytułowa: Relativity Space