Przychody Huawei spadły w 2021 roku o blisko 30%

Do niedawna firma była w wielkiej trójce producentów smartfonów, dziś, na skutek blokady amerykańskiej administracji, szuka szansy w innych obszarach rynku.

Nie widać końca napięć między amerykańską administracją a chińskimi producentami sprzętu elektronicznego, z Huaweiem na czele. Blokada marki trwa już od 2019 roku, a nowy prezydent nie zamierza cofnąć decyzji swojego poprzednika – to jeden z tych rzadkich punktów wspólnych, łączących Donalda Trumpa i Joe Bidena. W konsekwencji poza rodzimym rynkiem Huawei musi mierzyć się z ograniczeniem pola działalności, co przekłada się na wielkie straty. W tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zyski Huaweia spadły aż o 29%. 

Czytaj też: Nowy raport ujawnia, jakie marki smarfonów 5G rosły najszybciej w 2021 roku

Jak poinformował prezes rotacyjny Huawei, Guo Pong, w 2021 roku firma zanotowała 634 miliony juanów (ok. 99.5 mld dolarów) przychodów. „W 2021 r. pomimo wszystkich prób i wyzwań, ciężko pracowaliśmy, aby stworzyć namacalną wartość dla naszych klientów i społeczności” – powiedział Guo Pong, dodając, że segment telekomunikacyjny pozostał dla firmy stabilny, a wyniki – zgodne z prognozami. Mniejsze przychody wiążą się również że sprzedaniem przez firmę marki Honor pod koniec ubiegłego roku. 

Ban administracji Trumpa skutecznie odciął Huawei od kluczowych komponentów, takich jak półprzewodniki, a za sprawą blokady Androida zmusił też firmę do rozwinięcia swojego systemu operacyjnego HarmonyOS. Przed blokadą Huawei był trzecim co do wielkości producentem smartfonów na świecie, dziś musi szukać szansy w innych obszarach rynku – tworzeniu oprogramowania, urządzeń ubieralnych czy samochodów elektrycznych i hybrydowych, takich jak zaprezentowany niedawno Aito M5. 

Źródło: Guardian, fot. Doruk Bayram/ Unsplash