Przełom w leczeniu nowotworów?

Zespół z Cardiff University podczas badań pacjentów, którzy po nowej terapii pokonali zaawansowanego raka odkryli szczególnie aktywne limfocyty T. To one sprawnie atakują komórki nowotworowe.

Zdaniem naukowców wyjątkowe limfocyty T mogą stać się podstawą nowych terapii przeciwnowotworowych. Jednocześnie należy podkreślić, że komórki te badacze wykryli u osób, które po eksperymentalnym leczeniu, pokonały raka w końcowym stadium.

W projekcie wzięli udział pacjenci z zaawansowanymi guzami poddani eksperymentalnej terapii, w której od chorego pobiera się nagromadzone wokół guza limfocyty T (rodzaj komórek odpornościowych). Potem się je namnaża w laboratorium i w dużych ilościach ponownie prowadza do organizmu pacjenta z nadzieją, że zniszczą chorobę – czytamy na portalu.

Jest to tak zwana terapia z użyciem limfocytów infiltrujących guzy (tumour-infiltrating lymphocyte – TIL).

W badaniu klinicznym przeprowadzonym w duńskim Narodowym Centrum Immunoterapii Raka wzięło udział 31 pacjentów. Naukowcy zauważyli, że niektórzy z tych pacjentów całkowicie wyzdrowieli, co przyciągnęło ich szczególną uwagę. Podczas analizy próbek ich krwi odkryto, że ich limfocyty T wykazywały niezwykle silną zdolność do atakowania komórek nowotworowych. Szczegółowe badania wykazały, że te limfocyty potrafiły rozpoznać wiele różnych, specyficznych dla komórek raka antygenów.

Analizując próbki krwi osób, które całkowicie wyzdrowiały po zastosowaniu TIL, udało nam się wykryć niszczące raka komórki T. Przetestowaliśmy je na próbkach nowotworów pobranych od tych samych pacjentów oraz na innych rodzajach raka – powiedział kierujący badaniem prof. Andy Sewell.

Zdaniem naukowców niezbędne będą kolejne szczegółowe badania prowadzone na większej liczbie osób.

Limfocyty T są integralną częścią adaptacyjnej odpowiedzi immunologicznej organizmu i odgrywają kluczową rolę w rozpoznawaniu i usuwaniu patogenów oraz komórek zmienionych nowotworowo. Dzięki swojej zdolności do rozpoznawania specyficznych antygenów, limfocyty T zapewniają długotrwałą i skuteczną odpowiedź immunologiczną po pierwotnym kontakcie z danym patogenem.

Czytaj też: Starship Elona Muska zastąpi Międzynarodową Stację Kosmiczną?

Źródło: forsal.pl/pap

Grafika tytułowa: Olga Kononenko / Unsplash