Przełom w energetyce – fuzja termojądrowa ujarzmiona!

Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się przeprowadzić kontrolowaną reakcję fuzji termojądrowej z dodatnim bilansem energetycznym. Jest to bardzo ważny przełom w rozwoju tej technologii.

Stacja CNN poinformowała, że ta sztuka udała się amerykańskim naukowcom z National Ignition Facility, ośrodka badawczego wchodzącego w skład kalifornijskiego Lawrence Livermore National Laboratory.

Prace nad fuzją trwają od lat 50. XX wieku i zaowocowały np. stworzeniem bomby termojądrowej. Jednak przeprowadzenie tej reakcji w kontrolowalnych warunkach i z dodatnim bilansem energetycznym było nieosiągalne. Az do teraz. Według informacji CNN, Amerykanie przeprowadzili reakcję fuzji używając 2,1 MJ i uzyskując z niej 2,5 MJ. „Skala tego przełomu jest nie do przecenienia” – powiedział dr Dr Robbie Scott, który brał udział w badaniach.

Fuzja termojądrowa jest to reakcja, która zachodzi we wnętrzach gwiazd, m.in. na Słońcu.

„To reakcja odwrotna od tego, co dzieje się w używanych obecnie reaktorach jądrowych. W obecnie eksploatowanych elektrowniach duże i ciężkie jądro pierwiastka uderzone przez neutron o odpowiedniej energii rozpada się przynajmniej na dwa mniejsze. To jest rozszczepienie jądrowe. Natomiast reakcja fuzji termojądrowej, zwana też syntezą jądrową, to coś zgoła odwrotnego. Malutkie i lekkie jądra są sklejane w coś cięższego (…). Służą do tego np. różne izotopy wodoru, np. deuter. Jeden naparstek deuteru może dać tyle energii, co 20 ton węgla. Paliwa w fuzji jądrowej potrzebujemy bardzo mało, zwłaszcza, że mówimy o wodorze, a wodór jest np. w wodzie” – powiedział serwisowi Energetyka24 dr Tomasz Rożek.

Żeby wymusić zderzenie atomów w reakcji fuzji, należy zmusić je do tego za pomocą impulsu laserowego lub rozpędzając atomy przez podgrzewanie gazu do temperatury 80-100 mln stopni Celsjusza.

Nad badaniem fuzji termojądrowej bierze udział szereg ośrodków na całym świecie. Bardzo zaawansowane prace trwają np. we Francji, gdzie międzynarodowy zespół badaczy działa przy budowie International Thermonuclear Experimental Reactor.  

Czytaj także: Powstanie pierwszy na świecie komercyjny reaktor termojądrowy