Przechowywanie i uzupełnianie paliwa na orbicie. Czas na przygotowanie rozwiązań?
Europejska Agencja Kosmiczna wybrała firmy ArianeGroup, GMV Aerospace and Defence, MT Aerospace, SAB Aerospace i The Exploration Company, które będą odpowiedzialne za opracowanie rozwiązań w zakresie przechowywania i uzupełniania paliwa na orbicie.
Wybór pięciu firm przez ESA zostały ogłoszone podczas ceremonii wręczenia nagród Future Space Transportation Award w Paryżu. Wybory zostały dokonane w ramach drugiego naboru w ramach inicjatywy In-Space Proof-of-Concepts (InSPoC) agencji, która jest zarządzana w ramach Future Launchers Preparatory Programme agencji.
Program InSPoC podzielony jest na cztery konkursy: spotkania i dokowanie na orbicie (InSPoC-1), uzupełnianie paliwa na orbicie i zarządzanie paliwem (InSPoC-2), wywiad pokładowy i współdzielony (InSPoC-3) oraz konteneryzacja i transfer ładunków (InSPoC-4) – czytamy na portalu.
Przechowywanie paliwa na orbicie
W ramach konkursu InSPoC-2 wybrano ArianeGroup, GMV Aerospace and Defence, MT Aerospace, SAB Aerospace i The Exploration Company, aby opracowały kluczowe technologie demonstrujące możliwości kriogenicznego przechowywania i uzupełniania paliwa w orbitalnych magazynach paliwa. Agencja przewiduje, że technologie te będą wykorzystywane przez holowniki kosmiczne w celu wydłużenia ich żywotności operacyjnej na orbicie.
Oprócz ogłoszenia wyboru laureatów InSPoC-2, ESA ogłosiła również nagrody InSPoC-3 podczas ceremonii 9 października. Zgodnie z ogłoszeniem ESA, projekt InSPoC-3 ma na celu pokonanie wyzwań, z jakimi borykają się holowniki kosmiczne o wielu zastosowaniach, w tym autonomiczne działanie, aktualizacje w przestrzeni kosmicznej, zaawansowane możliwości współpracy i orkiestracja logistyki kosmicznej. W ramach ogłoszenia InSPoC-3 ESA wybrała OHB Digital Connect, GMV Aerospace i Defence, Zaitra, Huld i Orbital Paradigm.
Wybrane firmy do projektów InSPoC-2 i InSPoC-3 rozpoczną teraz negocjacje kontraktowe z ESA w celu kontynuacji rozwoju swoich propozycji.
Źródło: europeanspaceflight.com
Czytaj też: Europejska „mocno” spóźniona megakonstelacja jednak ruszy?
Grafika tytułowa: Zbynek Burival / Unsplash