Promieniowanie Hawkinga istnieje?

Naukowcy z Japonii i z Chin i przeprowadził udany eksperyment, w którym udało się wykazać obecność tzw. promieniowania Hawkinga. W trakcie eksperymentu niezbędne okazało się wykorzystanie superkomputera kwantowego.

Czarna dziura sama w sobie stanowi wielką osobliwość we Wszechświecie. Według wiedzy jaką posiadamy na tę chwilę wiemy, że grawitacja czarnej dziury jest tak silna, że pochłania każda cząsteczkę w tym także światło. Zgodnie z teorią wszystko przekraczające tak zwany horyzont zdarzeń czarnej dziury już nie może z niej uciec. Czy, aby na pewno?

Stephen Hawking w 1974 roku zauważył, że sytuacja zmienia się na poziomie kwantowym. Według teorii zaproponowanej przez fizyka, czarna dziura wydziela energię w postaci fal lub cząstek tuż za horyzontem zdarzeń. Takie zjawisko jest nazywane promieniowaniem Hawkinga i powoduje, że czarna dziura traci energię i stopniowo wyparowuje.

Zbadali promieniowanie Hawkinga

Teorię zaproponowaną przez Stephena Hawkinga naukowcy przez lata próbowali sprawdzić . Niestety wszelkie próby okazywały się jednak bezskuteczne.

Czytaj też: Nowe urządzenie dla niesłyszących z Polski!

Pewna nadzieja pojawiła się wraz z rozwojem komputerów kwantowych. To już był krok od dokonania rewolucji. Jak informują media zespół naukowców z Chińskiej Akademii Nauk, Pekińskiej Akademii Informatyki Kwantowej, Uniwersytetu Tianjin i wspierany przez naukowców RIKEN Cluster for Pioneering Research w Japonii, opracował superkomputer. Składają się on z 10 kubitów.

W przeciwieństwie do standardowych komputerów, komputery kwantowe do wykonywania obliczeń używa bitów kwantowych (tzw. kubitów). Mają one więcej stanów niż standardowe 0 i 1. To właśnie dzięki temu komputery kwantowe są w stanie dużo szybciej przeprowadzać obliczenia.

Eksperyment wykazał pewną możliwość promieniowania kwazicząsteczki przez horyzont zdarzeń, potwierdzając prawdziwość teorii głoszonej przez Hawkinga. Zespół potwierdził również symulowanie promieniowania Hawkinga zostało zweryfikowane przez pomiar wszystkich kubitów, podsumowano w materiale.

Źródło: wp.pl

Grafika tytułowa: Aldebaran S / Unsplash