Rakieta Delta IV Heavy wyniosła tajnego satelitę USA

Narodowe Biuro Rozpoznania Stanów Zjednocznych wzbogaciło się o tajemniczego satelitę szpiegowskiego. Został on wystrzelony z z bazy Sił Kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Pierwotnie misja miała odbyć się wcześniej. Problemy techniczne związane z systemem naziemnym wykrytym przez inżynierów z firmy United Launch Alliance spowodowały przesunięcie startu.

W czwartek, 22 czerwca br. o godzinie 11:18 czasu polskiego z kompleksu startowego nr 37 z bazy Sił Kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie rakieta nośna Delta IV Heavy wyniosła w przestrzeń kosmiczną satelitę szpiegowskiego dla National Reconnaissance Office NRO (jedna z agencji Departamentu Obrony, odpowiedzialna za nadzór nad rządowymi konstelacjami satelitów obserwacji Ziemi, nadzoru i rozpoznania) w ramach misji NROL-68, podaje portal Space24.pl.

Jak przystało na charakter misji nie podano żadnych szczegółów. Branżowe media na podstawie wcześniejszych tego typu misji informują, że kompleks startowy w bazie Sił Kosmicznych na Przylądku Canaveral jest wykorzystywany przede wszystkim do startów na orbity o niskiej i średniej inklinacji. Prawdopodobnie ładunek posiadał dużą masę ponieważ, użyto system nośny, który jest jednym z najpotężniejszych, które obsługują misje NRO.

Szczegóły techniczne rakiety

Rakieta, która wyniosła satelitę to Delta IV Heavy. Jest to dwustopniowy system o łącznej długości ponad 70 m.

Pierwszy stopień systemu składa się z trzech niemal identycznych, spiętych ze sobą boosterów, a każdy z nich jest napędzany przez silnik RS-68A opracowany przez Aerojet Rocketdyne. Jednostki te są napędzane kriogeniczną mieszanką ciekłego wodoru oraz ciekłego tlenu, natomiast posiadają cechę charakterystyczną, tzn. ich zapłon pojawia się jeszcze przed momentem startu, co ma na celu spalenie nadmiaru wodoru. Boczne boostery w trakcie lotu odłączają się od konstrukcji, a jakiś czas później następuje rozdzielenie stopni rakiety – czytamy dalej.

Czytaj też: Prime Gaming z nowościami na lipiec!

Delta Cryogenic Second Stage to nazwa drugiego stopnia tego systemu i napędzany jest pojedynczym, specjalnie przystosowanym silnikiem RL-10C-2-1. Producent w specyfikacji wskazywał, że system ten jest w stanie zabrać na orbitę około 6,5 t ładunku.

Była to pierwsza misja firmy United Launch Alliance (ULA) w tym roku, natomiast 15 dla Delta IV Heavy. Niestety eksploatacja rakiety powoli dobiega końca, ponieważ NROL-68 był przedostatnim startem dla tego systemu. Firma pracuje nad nowym pojazdem o nazwie Vulcan Centaur, natomiast jest on obecnie w fazie testów i doskonalenia. W ostatnim czasie informowaliśmy, że United Launch Alliance otrzymało kontrakty na kolejne misje dla NRO, czyli NROL-64 i NROL-83, w których wykorzystany zostanie właśnie Vulcan, podsumował portal.

Źródło: Space24.pl / ULA

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash