Program Copernicus. Wielka Brytania porozumiała się Europejską Agencją Kosmiczną

Europejska Agencja Kosmiczna i Wielka Brytania zawarły między sobą porozumienie umożliwiające Zjednoczonemu Królestwu ponowne uczestnictwo w europejskim programie obserwacji Ziemi – Copernicus.

To, co było również istotne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej to fakt, że porozumienie dotyczy także programu finansowania badań „Horyzont Europa”. Brytyjscy naukowcy odzyskają dostęp do danych od 1 stycznia 2024 r., wraz ze zdolnością brytyjskich firm do ubiegania się o kontrakty.

Cała procedura nie byłaby potrzebne, gdyby nie fakt, że Wielka Brytania została wykluczona z obu programów, ze względu na wyjście z Unii Europejskiej w 2020 roku.

Jak podają media to właśnie fakt wyjścia Wielkiej Brytanii z UE stworzył lukę w finansowaniu programu Copernicus, a także ograniczył jej udział w misjach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Komisja Europejska stwierdziła, że Wielka Brytania zapewni średnio prawie 2,6 mld EUR rocznie na połączenie programu Copernicus i znacznie większego programu Horyzont Europa. Obie strony ogłosiły również w oświadczeniu, że opisywana umowa zapewni również dostęp do unijnego programu Space Surveillance and Tracking (EUSST), który zapewnia usługi świadomości sytuacyjnej z wysokości orbitalnej. Warto zaznaczyć, że umowa nie obejmuje unijnego programu nawigacji satelitarnej Galileo – czytamy na portalu.

Uważa się, że program Copernicus ma zapewnić mieszkańcom Europy wiedzę o aktualnym stanie planety i zmianach na Ziemi. Z drugiej jednak strony podaje się, że jest jednocześnie gwarancją naszego bezpieczeństwa oraz wyrazem troski o ziemski glob. Jego integralną częścią jest stopniowa rozbudowa konstelacja europejskich satelitów obserwacyjnych.

Ten kosmiczny komponent całej sieci powstaje przy wydatnej współpracy Komisji Europejskiej z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Dane gromadzone przez infrastrukturę programu Copernicus dotyczą sześciu głównych obszarów: stan lądów, stan wód, stan atmosfery, zmiany klimatu, sytuacje kryzysowe/klęski żywiołowe, bezpieczeństwo – czytamy na portalu.

Natomiast program ramowy Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji na lata 2021–2027 „Horyzont Europa” ma na celu wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE, w tym poprzez opracowanie rozwiązań służących realizacji priorytetów politycznych, takich jak transformacja ekologiczna i cyfrowa.

Źródła: space24.pl

Czytaj też: Szafirowa planeta? Nowe odkrycie naukowców!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash