Porsche i Audi w Formule 1

Po kilku latach spekulacji, które znacznie nasiliły się w ostatnich miesiącach, prezes Volkswagen Auto Group w końcu potwierdził, że Porsche i Audi wejdą do Formuły 1.

Obie marki dołączą w 2026 roku, kiedy to mają obowiązywać nowe przepisy dotyczące jednostek napędowych.  

CEO VW Herbert Diess potwierdził, że Porsche i Audi wchodzą do F1 w 2026 roku. Nadchodzące przepisy mające na celu zwiększenie wkładu elektrycznego MGU-K, mają kluczowe znaczenie. „Nie możemy dostać się do Formuły 1, chyba że otworzy się okno technologiczne, potrzebujemy zmiany zasad, aby się tam dostać”. Zmiana zasad Formuły 1 w 2026 r. daje doskonałą okazję

„Musimy mieć nowy silnik, a aby go opracować, potrzebujemy trzech lub czterech lat” – kontynuował Diess.

Grupa VW zakończyła udział Audi w Formule E pod koniec ubiegłego sezonu, przenosząc się na Rajd Dakar. Chociaż Porsche nadal jest w FE, ogłosił w zeszłym roku, że chce rozwijać akumulatory w samochodach wyścigowych, dla których tak naprawdę jedyną serią jest F1. W zeszłym miesiącu projekt Audi LMDh został wstrzymany. Chociaż projekt Porsche jest kontynuowany, producent bada tylko silnik spalinowy dla prototypów w większości zgodnych ze specyfikacją.

 Jak wynika ze słów Diessa, prace nad projektem F1 już trwają. Obie marki nie mogą się doczekać przyszłości w F1. „Zakładamy, że w latach 26 – 28 nadal będzie to największe widowisko sportów motorowych na świecie, nawet bardziej niż dzisiaj” – powiedział. Więcej wyścigów odbędzie się w Chinach, więcej w USA, a tym samym F1 pozostanie największą platformą marketingową dla pojazdów premium. Według Volkswagena w sportach motorowych Formuła 1 nie ma konkurencji, a rozwijając się staje się coraz bardziej zróżnicowana.

Czytaj także: Ferrari usuwa logo Kaspersky z bolidów F1