Polska spółka kosmiczna ze wsparciem ESA
Europejska Agencja Kosmiczna i polska spółka SpaceForest podpisały umowę „Boost!” mającą na celu dalszy rozwój i komercjalizację usługi suborbitalnego rakiety Perun.
SpaceForest z siedzibą w Polsce opracowuje nową komercyjną jednostopniową europejską rakietę sondażową oferującą prawie cztery minuty eksperymentów w warunkach mikrograwitacji. Rakieta o wysokości 11,5 m będzie w stanie wystrzelić 50 kg na wysokość do 150 km, a także ustabilizować ładunek w celu zapewnienia wysokiej jakości okresów lotu w warunkach mikrograwitacji.
Udane starty polskich rakiet
Jak podaje ESA, rakieta Perun działa na modyfikowanej parafinie, powszechnie stosowanej jako wosk do świec, więc jej paliwo jest nietoksyczne. Rakieta może być wystrzelona z mobilnej wyrzutni, co pozwala na łatwe rozmieszczenie w ośrodkach startowych w całej Europie.
W zeszłym roku SpaceForest wystrzelił dwa pełnowymiarowe modele rakiety Perun, które poleciały na wysokość 22 km i 13 km z nadmorskiego miasta Ustka nad Morzem Bałtyckim.
Wartość wsparcia to 2,4 mln euro
Aby wesprzeć dalszy rozwój i wdrożenie usług, ESA oferuje współfinansowanie w wysokości 2,4 mln euro na następujące działania: ulepszenia komory spalania, które zostaną zaprojektowane, wyprodukowane i przetestowane w locie, po czym nastąpi demonstracja lotu Peruna na wysokości 50 km, 80 km, 100 km i 150 km w celu przetestowania systemu i sprawdzenia parametrów mikrograwitacji.
ESA pomoże również w zaprojektowaniu mobilnej stacji tankowania, naziemnej stacji wsparcia oraz systemu śledzenia i komunikacji, które mogą być transportowane przez ogólne pojazdy drogowe, aby zapewnić sprawne i łatwe zarządzanie działaniami startowymi.
Dzięki programowi Boost! ESA wspiera inicjatywy komercyjne, które oferują usługi transportowe w kosmos, w kosmosie i po powrocie z kosmosu. Program wspiera również państwa członkowskie w realizacji krajowych celów dotyczących portów kosmicznych, obiektów testowych i innych.
Źródło: ESA
Czytaj też: Wyciek powietrza w segmencie rosyjskim zagraża istnieniu ISS?
Grafika tytułowa: SpaceForest