Polscy naukowcy pracują nad nowymi lekami wraz z SI

Spada skuteczność klasycznych antybiotyków ze względu na zwiększoną odporność bakterii.

Zespół kierowany przez prof. Ewę Szczurek z Wydziału Matematyki, Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego postanowił w ultranowoczesny sposób opracować odpowiedź na tę sytuację.

Naukowcy prowadzą intensywne prace nad peptydami, produkowanymi przez organizmy żywymi cząsteczkami podobnymi do białek, które przeciwieństwie do już stosowanych antybiotyków znacznie wolniej uodporniają bakterie.

Dzięki zastosowaniu peptyd mogą powstać innowacyjne leki.

Zespół kierowany przez prof. Ewę Szczurek do pracy zaprzągł sztuczną inteligencję, która wykorzystuje nowatorskie inteligentne algorytmy specjalnie opracowane przez naukowców z UW.

„Opracowana przez nasz zespół SI potrafi poprawiać peptydy już wcześniej znane by z zupełnie niedziałającego na bakterie peptydu powstał taki, który na bakterie silnie oddziałuje, a jednocześnie jest bezpieczny dla człowieka. To pierwszy model, który potrafi w taki sposób modyfikować znane peptydy. Będziemy działać dalej”. Mówi prof. Szczurek w wywiadzie dla portalu Salon24.

W ten sposób opracowano system HydrAMP, który „stworzył” nowe ciągi aminokwasów, z których składają się peptydy. Powstały peptydy o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, które dotychczas nie były znane.

Zespół z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego kierowany przez prof. Wojciecha Kamysza zsyntetyzował zaproponowane przez komputer peptydy i przetestował je na bakteriach oraz czerwonych krwinkach, aby sprawdzić bezpieczeństwo. Odkryte cząsteczki zgłoszono do Urzędu Patentowego i mają szansę trafić do badań klinicznych przy tworzeniu nowych leków.

Czytaj także: Polacy nie potrafią żyć bez smartfonów? Naukowcy zbadali stopień naszej nomofobii