POLSA zaczyna współpracę z Virgin Orbit!

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała umowę o współpracy z Virgin Orbit. Zakłada ona przeanalizowanie możliwości wysyłania ładunków kosmicznych z terenu Polski za pośrednictwem systemu LauncherOne. Czy taka kooperacja przyniesie w przyszłości wymierne korzyści? Czym jest LauncherOne? Wyjaśniamy!

fot. POLSA / Virgin Orbit

Potencjał LauncherOne dostrzeżony!

System LauncherOne ma służyć do wynoszenia ładunków na niską orbitę okołoziemską. Jest jednak bardzo nietypowy. Nie wykorzystuje bowiem kosmodromów czy zaawansowanych pojazdów orbitalnych. Do wysłania obiektu w przestrzeń kosmiczną wystarczy… lotnisko! System LauncherOne bazuje bowiem na niewielkich rakietach, które montowane są pod skrzydłem odpowiednio zmodyfikowanego Boeinga 747. Na wysokości 11 km taka rakieta jest odpalana i wtedy następuje wyniesienie ładunku na orbitę. Ciekawy projekt Virgin Galactic, czyż nie?

W ramach współpracy między POLSA a Virgin Orbit zostanie przeprowadzona analiza, w ramach której Polska Agencja Kosmiczna oceni przydatność systemu LauncherOne dla naszego kraju. Owe badania zostaną skoordynowane pod kątem wartości rozwiązania dla – chociażby – polskiej nauki i gospodarki. Jeśli ocena będzie pozytywna, to bardzo możliwe, że Virgin Orbit zostanie stałym partnerem POLSA w przypadku przyszłych przedsięwzięć.

Czytaj też: Elon Musk trolluje Putina!

Gdy tylko pojawią się jakieś kolejne wieści związane ze współpracą między POLSA, a Virgin Orbit – będziemy Was informować. Mam nadzieję, że zostanie podjęta mądra i rozsądna decyzja, która przyniesie naszemu krajowi sporo korzyści!

Grafika tytułowa: POLSA / Virgin Orbit