Kolej magnetyczna w Polsce? To możliwy scenariusz!

Wspomniałem Wam dzisiaj, że POLSA nawiązała współpracę z Virgin Orbit. To jednak nie jedyne pole, na jakim w naszym kraju mają być wprowadzane innowacje. Jak się okazuje, w naszym kraju prowadzone są inwestycje związane z projektem HyperLoop. Czy w naszym kraju będziemy przemieszczać się koleją magnetyczną z zawrotną prędkością?

Szybka kolej magnetyczna już wkrótce w Polsce?

W Polsce powstaje specjalny tor, który ma być najdłuższym obiektem do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej w Europie. Charakteryzować ma go długość 700 metrów. Będzie można rozpędzić się na nim wstępnie do 160 km/h. Ma stanowić wstęp do rozwoju polskich kolei magnetycznych.

Jaki udział ma w owym przedsięwzięciu HyperLoop? Za jego wdrożenie odpowiada Nevomo, które jeszcze jakiś czas temu nosiło nazwę Hyper Poland. Polska kolej magnetyczna ma mieć tą przewagę nad HyperLoop, że nie będzie wymagała budowania specjalnych tuneli komunikacyjnych. Na jej potrzeby zaadaptowane zostaną już istniejące połączenia między miastami, które zostaną dostosowane do osiągania prędkości rzędu 350-550 km/h.

Pierwsze prace związane z wdrożeniem rozwiązań dotyczącej polskich kolei magnetycznych planowane są na lata 2022-2024. Odważne deklaracje Nevomo wskazują na to, że rok później – w 2025 roku – będzie już gotowe zaplecze techniczne do wdrożenia technologii magrail w naszym kraju.

Czytaj też: POLSA zaczyna współpracę z Virgin Orbit!

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że faktycznie terminy zostaną dotrzymane i że polskie koleje magnetyczne będą środkiem transportu dla mas a nie wyłącznie dla tych podróżnych o najbardziej zasobnych portfelach.