Polestar 3 – godna konkurencja dla Tesli?

Polestar 3 to pierwszy SUV w historii marki zajmującej się produkcją luksusowych samochodów elektrycznych (i jednocześnie powiązanej z Volvo). Jeszcze niedawno mogliśmy oglądać ten model wyłącznie na koncepcyjnych wizualizacjach. W końcu jednak doczekał się oficjalnej prezentacji. Czy można uznać go za godną konkurencję dla Tesli Elona Muska?

Festiwal nowoczesności w ciekawym „opakowaniu”!

Nowy model Polestara to duży SUV, który z pewnością rywalizował będzie z elektrycznymi modelami BMW, Audi, Mercedesa czy Tesli. Jego design jest dość futurystyczny, ale znajdziemy tu oczywiste nawiązania do marki Volvo (chociażby charakterystyczny motyw przednich świateł). Długość Polestara 3 to 4,9 m. Wysokość wynosi 1,61 m. Szerokość natomiast – 2,12 m.

Prezentowany SUV wyposażony został w napęd na cztery koła oraz dwa silniki elektryczne generujące łączną moc aż 490 KM i umożliwiające sprint do „setki” w przeciągu 5 sekund. Fani adrenaliny mogą zdecydować się na specjalny Performance Pack zwiększający moc do 510 KM i zapewniający możliwość rozpędzenia się od 0 do 100 km/h w 4,7 sekundy. Prędkość maksymalna Polestara 3 ograniczona została w obydwu przypadkach do 210 km/h.

Ciekawie prezentuje się akumulator. Jego pojemność brutto to aż 111 kWh. Przekłada się to na zasięg wynoszący nawet 610 km. Ciekawe rozwiązania znajdziemy także w kabinie. Producent postawił tu na platformę Nvidia Drive. Oczywiście – co coraz częściej staje się standardem – mamy tu cyfrowe zegary. W centralnej części kokpitu Polestar postawił na 14,5-calowy centralny wyświetlacz z systemem infotainment Android Automotive.

fot. Polestar

Czytaj też: Lexus UX300e po liftingu – nowa twarz elektromobilności?

Polestar 3 w podstawowej wersji ma kosztować 89900 euro. Oczywiście kwota może poszybować w górę, gdy będziemy dobierać kolejne opcje wyposażenia. Na premierę omawianego SUV-a w ofercie producenta poczekamy jednak jeszcze nieco ponad rok.

Grafika tytułowa: Polestar