Pokarm dla zwierząt dobry też dla mieszkańców Unii Eurpejskiej

Komisja Europejska nie spoczywa na laurach. Po uregulowaniu spraw związanych z zeroemisyjną motoryzacją odnosi sukces także w obszarze technologii żywienia.

Do krajów Unii Europejskiej trafią produkty na bazie sproszkowanych Acheta domesticus, czyli sympatycznego owada bardziej znanego jako świerszcz domowy. Mąki zawierającej zmielone świerszcze możemy spodziewać się w chlebach, cieście do pizzy oraz przekąskach.

Przepis z 3 stycznia 2023 roku wszedł w życie wczoraj. Firma Cricket One Co. Ltd  z siedzibą w Wietnamie jako jedyna otrzymała unijne pozwolenie na wykorzystywanie mąki ze świerszcza domowego do wyrobu żywności i wprowadzanie produktów spożywczych (ciastka, chleby) na jej bazie na rynek w całej Unii Europejskiej.

Firma czekała 3,5 roku na wydanie zgody na stosowanie specjalnej mąki i otrzymała prawo wyłączności danych na 5 lat, a zatem na tyle, na ile opiewa zgoda KE na stosowanie przez nią mąki ze świerszczy w produktach spożywczych. KE dopuszcza możliwość wydania zgód dla innych firm, ale nie mogą one korzystać z danych naukowych uzyskanych przez firmę wietnamską.

Do tej pory świerszcze domowe były hodowane jako pokarm dla zwierząt. Zmienia to jednak rozporządzanie Komisji Europejskiej z 3 stycznia 2023 roku. Zezwala ono na wprowadzenie do obrotu w krajach członkowskich produktów, w których wykorzystany został częściowo odtłuszczony proszek z owada.

Świerszcz obok larwy mącznika młynarka i szarańczy wędrownej to kolejny owad zakwalifikowany przez KE jako żywność.

Jak komisja tłumaczy swoją decyzję? Rosnące koszty produkcji tradycyjnej żywności uprawianej w Europie od wieków, braki w dostępie do świeżej wody, rosnącą populację mieszkańców, ale też zmiany klimatu czy zanieczyszczenie środowiska. Te czynniki ponoszą odpowiedzialność za to, że będziemy spożywać świerszcze. Na szczęści dzięki Komisja Europejska nie umrzemy z głodu.

Smacznego!

Czytaj także: Internet zagrożony! Komisja Europejska chce filtrować publikowane treści