5G w Orange to mrzonka? Nowy raport!

Szybki Internet w technologii 5G miał odmienić oblicze telekomunikacji w Polsce. Jak się jednak okazuje, w 2023 roku korzysta z niego nadal tak naprawdę niewielu użytkowników smartfonów w naszym kraju. Ciekawy raport w tej kwestii opublikowało Orange. Co z niego wynika?

Dostęp do 5G nadal jest marny…

„W technologii LTE przesłaliście aż 97% danych vs. 96% w roku 2021. Nieznacznie spadło wykorzystanie 3G – było to 3% całości vs. 4% w roku poprzednim. Jak widać sieć 5G to dalej nieduży promil ruchu, dlatego z niecierpliwością wypatrujemy aukcji na docelowe częstotliwości 5G. Łącznie w 2022 roku przesłaliście 2 047 285 TB danych vs. 1 712 874 w roku 2021. Jeśli chodzi o rozmowy, porównując rok do roku, spadek wyniósł 2,7%. W minutach to 76,7 mld (2022) vs. 78,8 mld (2021).” – Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Trudno się dziwić, że 5G nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywane. Pokrycie obszaru naszego kraju sygnałem nowej generacji w trzeciej dekadzie XXI wieku jest mimo wszystko – nadal bardzo mizerne. Poza tym warto pamiętać, że producenci zaczęli intensywnie wprowadzać do swoich ofert smartfony wyposażone w modemy 5G dopiero na przestrzeni ostatnich dwóch lat. A przecież nad Wisłą ciągle wiele osób korzysta z dużo starszych urządzeń.

Czytaj też: Wielka awaria usług od Microsoft!

Czy sytuacja wokół Internetu 5G ulegnie w najbliższych miesiącach odczuwalnej zmianie? Moim zdaniem nie powinniśmy się tego spodziewać. Może za kilka lat owo rozwiązanie mocno się upowszechni. Na razie jednak operatorzy muszą przeprowadzić szereg prac od strony infrastrukturalnej, aby sygnał sieciowy nowej generacji zdecydowanie szczelniej pokrywał obszar całego naszego kraju.

Grafika tytułowa: Malte Helmhold / Unsplash