Po przeszczepie zmienia się osobowość człowieka?
Jest wiele przekazów od pacjentów, którzy opowiadają, że zmieniają się u nich różne upodobania po udanym przeszczepie. Naukowcy byli sceptyczni, ale postanowili przeprowadzić w tym kierunku odpowiednie badania.
Naukowcy z University of Colorado postanowili ustalić, ile prawdy jest w tego rodzaju opowieściach pacjentów, a przede wszystkim czy zmiany osobowości, gustów, a nawet nabywanie cudzych wspomnień są czymś więcej niż tylko anegdotami. W tych szczególnych przypadkach badaczy interesowało także, czy biorcy serca częściej niż inni mają na swoim koncie nietypowe doświadczenia.
Opisane w „Transplantology” badanie nie było zbyt duże, gdyż wzięło w nim udział tylko 47 osób. 23 z nich było po przeszczepie serca, 24 – innego organu. Rezultat tych niewielkich badań okazał się jednak bardzo interesujący.
W badaniu 89 procent biorców zauważyło u siebie zmiany osobowości po operacji. Odsetek był podobny dla osób po przeszczepie serca i pozostałych – czytamy na portalu.
Z literatury znane są przypadki zmiany preferencji pokarmowych, zmiany sposobu spędzania wolnego czasu czy gustów muzycznych, a także dochodziło do poprawienie funkcji poznawczych, doświadczanie euforii czy przeżycia religijne. Wśród negatywnych zmian często wspominali pacjenci o depresji, psychozie czy niepokoju. Pojawił się również przypadek nabycia cudzych wspomnień, choć jest to bardziej ograniczone do pewnego „błysku” przeszłego życia osoby np. tragicznie zmarłej.
Doświadczenie zmiany osobowości po przeszczepie na podstawie tego badania wydaje się rozpowszechnione, ale naukowcy uważają, że konieczne są dalsze badania, aby pogłębić naszą wiedzę na temat przyczyn tych zmian.
Źródło: national-geographic.pl
Czytaj też: Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin
Grafika tytułowa: JAFAR AHMED / Unsplash