Platforma Sojuza w Gujanie Francuskiej zostanie przejęta

MaiaSpace, spółka zależna ArianeGroup, otrzymała zgodę CNES na zmianę przeznaczenia platformy startowej Sojuz w Gujanie Francuskiej na potrzeby swojej działalności. Założona pod koniec 2021 r. firma MaiaSpace opracowuje dwustopniową rakietę wielokrotnego użytku o nazwie Maia.

CNES (Francuska Agencja Kosmiczna) przyznała MaiaSpace dostęp do platformy, znanej jako ELS, do użytku przez jego mały pojazd startowy. Platforma w Gujańskim Centrum Kosmicznym była nieczynna od czasu, gdy Rosja wstrzymała starty Sojuza z niej w 2022 r., w odpowiedzi na europejskie sankcje wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę.

Miliony na dostosowanie platformy

MaiaSpace zamierza wydać kilkadziesiąt milionów euro na dostosowanie platformy do użytku przez swój pojazd w celu startów komercyjnych rozpoczynających się w 2026 r. Yohann Leroy, dyrektor generalny MaiaSpace, powiedział, że to rozwiązanie jest bardziej opłacalne niż budowa zupełnie nowego obiektu startowego, co ma przyczynić się do optymalizacji poziomu wydatków kapitałowych, a tym samym rentowności biznesowej MaiaSpace.

MaiaSpace opracowuje mały pojazd startowy zdolny umieścić do 1500 kilogramów na orbicie heliosynchronicznej w trybie jednorazowym. Pierwszy stopień jest jednak zaprojektowany do ponownego użycia poprzez lądowanie na barce, a w tym trybie może umieścić 500 kilogramów na tej samej orbicie. Stopień odrzutowy o nazwie Colibri, który również opracowuje firma, może zwiększyć wydajność ładunku o jedną tonę.

Firma zadowolona z przejęcia

Według dyrektora Leroy’a ponowne wykorzystanie zarówno rakiety nośnej, jak i byłego stanowiska startowego Sojuza wpisuje się w filozofię zrównoważonego rozwoju, która obejmuje również wykorzystanie „bio-źródła” metanu jako paliwa dla rakiety. Zainteresowanie zrównoważonym rozwojem rośnie wśród klientów.

Chociaż MaiaSpace jest pierwszą firmą, która uzyska dostęp do obiektu startowego, będzie jednym z dwóch najemców. Zgodnie z pierwotnym ogłoszeniem CNES, jako warunek wstępny przeniesienia własności obiektu przez ESA na CNES, agencja zachowała prawo do wyboru własnego najemcy w ramach inicjatywy European Launch Challenge, którą ESA ogłosiła pod koniec 2023 r.

Źródło: spacenews.com/europeanspaceflight.com

Czytaj też: Polska spółka kosmiczna ze wsparciem ESA

Grafika tytułowa: Vanya / PEXELS