Perła motoryzacji ze spalinowym silnikiem

DBR22 to koncepcyjny pojazd brytyjskiego producenta luksusowych samochodów Aston Martina, świętującego 10-lecie produkcji modelu Q. Co rzadko ostatnio spotykane – wyposażony w silnik spalinowy!

DBR22 jest inspirowany legendarnymi samochodami wyścigowymi Aston, w tym zwycięzcą 24-godzinnego wyścigu samochodowego Le Mans DBR1 i jego poprzednikiem, DB3S.

DBR22 czerpie z dziedzictwa Aston Martina, ale wykorzystuje tę inspirację do stworzenia prawdziwie współczesnego designu.

Łącząc klasyczną sztukę budowy samochodów z zaawansowanymi materiałami i najnowocześniejszymi technologiami produkcyjnymi, DBR22 jest idealnym połączeniem inżynierskiej precyzji, porywającej wydajności i prawdziwej pasji. Jest to prawdziwy rarytas Aston Martinów w 109-letniej historii firmy.

Aston Martin DBR22 napędza 5,2-litrowy silnik V12 twin-turbo AE31. Silnik ten łączy się z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów z łopatkami zmiany biegów i wytwarza 705 koni mechanicznych (518 kilowatów). Auto przyśpiesza do 100 km/h w około 3,4 sekundy, a maksymalna prędkość to 319 km/h.

Aston Martin reveals its monster V12 engine two-seater design
Źródło: Aston Martin

DBR22 posiada wydrukowaną w 3D tylną ramę pomocniczą – po raz pierwszy Aston Martin wprowadził taką metodę. Komponent wykonano z wielu drukowanych z aluminium części 3D, a następnie połączonych w celu utworzenia gotowej ramy pomocniczej. Zaletami tej metody są znaczne zmniejszenie masy i brak redukcji sztywności oraz możliwość tworzenia unikalnych części do modeli o bardzo małej objętości.

To cudo będzie można zobaczyć na Pebble Beach Concours d’Elegance 2022 od piątku do niedzieli. Oczekiwana cena wynosi około 1,8 miliona dolarów.

Czytaj także: Auto na słońce – drogie, ale oszczędne