Panele słoneczne mogą produkować prąd także w nocy

Panele słoneczne – jak sama nazwa wskazuje produkują energię ze słońca. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali metodę, która wytwarza niewielką ilość także w nocy.

Dzięki wykorzystaniu procesu zwanego chłodzeniem radiacyjnym. W V wieku p.n.e. starożytni Persowie potrafili zastosować go do produkcji lodu, wykorzystując chłód nocnego, bezchmurnego nieba.

Kiedy obiekt jest zwrócony w stronę nieba w nocy, emituje ciepło w przestrzeń kosmiczną. To oznacza, że ​​może stać się chłodniejszy niż temperatura powietrza wokół niego. Efekt ten może mieć oczywiste zastosowania w chłodzeniu budynków, ale różnicę temperatur można również wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej.

„Mamy tendencję do myślenia o słońcu jako ważnym źródle energii odnawialnej” – powiedział Shanhui Fan, główny badacz projektu. „Chłód kosmosu jest również niezwykle ważnym źródłem energii odnawialnej”.

Naukowcy zauważają, że chociaż zmodyfikowane panele generują niewielką ilość energii w porównaniu z tym, co nowoczesny panel słoneczny robi w ciągu dnia, ta energia może być nadal użyteczna, szczególnie w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię jest znacznie niższe.

Zmodyfikowany panel generował w nocy 50 miliwatów na metr kwadratowy. To znacznie poniżej tego, co komercyjny panel słoneczny może wyprodukować w ciągu dnia. Ale może to być potencjalnie przydatne w niektórych aplikacjach o niskiej gęstości mocy, jak np. oświetlenie nocne, urządzenia ładujące oraz utrzymywanie czujników i sprzętu monitorującego w trybie online.

Uczeni ze Stanforda są przekonani, że ulepszając metodę będą mogli generować znacznie więcej energii elektrycznej.

Czytaj także: Automaty paczkowe Allegro już działają. Na razie jest ich 600