Oszukiwali T-Mobile, grozi im 165 lat więzienia

Od sierpnia 2014 do czerwca 2019 były właściciel sklepu T-Mobile w Los Angeles – Argishti Khudaverdyan zarobił około 25 milionów dolarów dzięki użycia skradzionych danych uwierzytelniających.

Posłużyły mu do odblokowania setek tysięcy telefonów komórkowych. Stosował także program, który omijał blokady nałożone na zgubione lub skradzione telefony komórkowe.

Przez ten czas używał kilku sposobów, aby uzyskać dane uwierzytelniające pracownika T-Mobile potrzebne do odblokowania telefonów. W tym phishing i socjotechnikę. Posunął się nawet do zmuszaniu działu IT operatora do resetowania haseł przełożonych. W ten sposób, według Departamentu Sprawiedliwości uzyskał dostęp do danych uwierzytelniających ponad 50 pracowników. Wykorzystał je do odblokowania telefonów od „Sprintu, AT&T i innych operatorów”.

Zgodnie z aktem oskarżenia, Khudaverdyan miał dostęp do narzędzi odblokowujących T-Mobile przez otwarty Internet do 2017 roku. Po tym, jak operator przeniósł je do swojej sieci wewnętrznej, używał skradzionych danych uwierzytelniających, aby uzyskać dostęp do tej sieci za pośrednictwem Wi-Fi.

Oskarżony był współwłaścicielem sklepu T-Mobile o nazwie Top Tier Solutions Inc przez kilka miesięcy. Operator rozwiązał z nim umowę z powodu podejrzanego zachowania. Drugi współwłaściciel, Alen Gharehbagloo, również został oskarżony o oszustwo i nielegalny dostęp do systemów komputerowych. Już przyznał się do winy.

Akt oskarżenia opisuje kilka zakupów, które wspólnicy dokonali za pieniądze, które otrzymali z odblokowania telefonów. Należą do nich nieruchomości w Kalifornii, zegarek Audemars Piguet Royal Oak za 32 000 USD i Land Rover.  

Oszustom grozi co najmniej dwa lata więzienia za kwalifikowaną kradzież tożsamości. A także do 165 lat za przestępstwa związane z oszustwami, praniem pieniędzy i dostępem do komputera bez autoryzacji.

Czytaj także: T-Mobile udostępnia dane i nie kryje się z tym