Osprey – najpotężniejszy komputer kwantowy IBM

International Business Machines, znany bardziej jako IBM poinformował dziś, że uruchomił swój najpotężniejszy do tej pory komputer kwantowy o nazwie Osprey.

433-kubitowa maszyna ma trzykrotnie większą liczbę kubitów niż Eagle, zaprezentowany w zeszłym roku.

Liczba kubitów lub bitów kwantowych wskazuje na moc komputera, który wykorzystuje mechanikę kwantową, chociaż różne firmy zajmujące się komputerami kwantowymi przedstawiają różne twierdzenia na temat mocy swoich kubitów. Można je tworzyć na wiele różnych sposobów.

Oczekuje się, że komputery kwantowe pewnego dnia przyspieszą niektóre obliczenia o miliony razy w porównaniu z obecnie najszybszymi superkomputerami.

Dario Gil, dyrektor ds. badań w IBM, powiedział, że jego firma wciąż jest na dobrej drodze do uruchomienia komputera z ponad 1000 kubitów, ale w celu dalszego skalowania pracuje nad nowym podejściem.

„Ponieważ przesuwamy granice wielkości chipów Osprey, które ogłaszamy, jeśli na to spojrzysz, już jest naprawdę duży. W przyszłym roku 1000 będzie bardzo duże” – powiedział. „Potem projektowaliśmy i konstruowaliśmy całą architekturę do obliczeń kwantowych opartych na modułowości”.

„Quantum System Two to pierwszy prawdziwie modułowy system obliczeń kwantowych, dzięki któremu można z czasem skalować się do coraz większych systemów” – powiedział Gil Reutersowi przed szczytem IBM Quantum Summit, który będzie miał miejsce w tym tygodniu. „Modularność oznacza, że ​​same chipy będą musiały być ze sobą połączone”

IBM dąży do tego, aby ten system był online do końca przyszłego roku i byłby to element składowy „superkomputerów kwantowych” poprzez połączenie wielu Quantum System Two. Firma zapewnia, że może zbudować system z maksymalnie 16 632 kubitami, łącząc trzy z tych systemów.

IBM ma ponad 20 komputerów kwantowych na całym świecie, a klienci mogą uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem chmury.

Czytaj także: Nadchodzą komputery kwantowe – Google, IBM i Intel w Białym Domu