Oksford był ufortyfikowany na wzór rzymski? Najnowsze odkrycie!

Odkrycia dokonane podczas wykopalisk w Oksfordzie potwierdziły istnienie pierwotnego obwodu obronnego tego wówczas anglosaskiego miasta. Tylko przed kim miało się obronić?

Według doniesień BBC News dowody na istnienie rowu obronnego zbudowanego przez Anglosasów zostały wykryte w rdzeniach osadów zebranych w Oriel College przez badaczy z Oxford Archaeology. Badanie wskazuje, że rów miał prawie 10 stóp głębokości i ponad 60 stóp szerokości i został zbudowany między 880 a 950 rokiem naszej ery.

Uważa się, że ta fortyfikacja reprezentuje pierwotny wschodni kraniec Oksfordu, który początkowo był posterunkiem na granicy królestw Mercji i Wesseksu jako część większej sieci obronnej chroniącej je przed Wikingami.

– Obecnie nie ma śladu tych umocnień, ponieważ z czasem rów wypełnił się osadami, a następnie został zabudowany – powiedział kierownik zespołu Ben Ford.

Wykopaliska poza Biblioteką Bodlejańską pod koniec XIX wieku odsłoniły część muru, który uważano za północno-wschodni narożnik tego pierwotnego muru obronnego.

Fortyfikacja na wzór rzymski

Łącznie, oba wykopaliska potwierdzają tezę, że ufortyfikowany obwód Oksfordu miał kształt kwadratu, zgodnie zgodnie z modelem otoczonych murami miast rzymskich, takich jak Winchester.

– Mamy nadzieję, że dalsze badania pozwolą uzyskać dokładniejszą datę i rozwiązać to fundamentalne pytanie o pochodzenie naszego współczesnego miasta – powiedział Ford.

Źródło: archaeology.org/BBC

Czytaj też: Naukowcy odkryli głowę „stonogi”. Zwierzę było gigantyczne

Grafika tytułowa: Natalie Leung / Unsplash