Odkryto zaskakujący fresk w grobowcu z dynastii Tang
Archeolodzy w północnych Chinach odkryli liczący sobie kilkaset lat grobowiec ozdobiony zachwycającymi freskami przedstawiającymi życie codzienne w czasach dynastii Tang. Według przekazów Tang rządzili większą częścią środkowych i wschodnich Chin od 618 do 907 r. n.e.
W grobowcu znajdują się nigdy wcześniej niepublikowane przedstawienia codziennego życia, w tym mężczyźni młócący zboże i robiący makaron.
Victor Xiong, profesor historii na Western Michigan University zwraca uwagę szczególnie na jeden z murali, który przedstawia również osobę, prawdopodobnie, „mieszkańca Zachodu” o blond włosach i brodzie.
Grobowiec odkryto w 2018 roku podczas prac drogowych na zboczu wzgórza na obrzeżach Taiyuan, stolicy północnej prowincji Chin Shanxi, ale archeolodzy poinformowali o zakończeniu wykopalisk dopiero w zeszłym miesiącu – czytamy na portalu.
Według chińskiej agencji prasowej Xinhua, epitafium w grobowcu głosi, że został w nim pochowany 63-letni mężczyzna, który zmarł w 736 r., oraz jego żona.
Grobowiec składa się z pojedynczej ceglanej komory, drzwi i korytarza. Sceny z życia w czasach dynastii Tang zdobią ściany grobowca, drzwi, korytarz i platformę, na której umieszczono trumnę.
Malowidła ścienne w grobowcu wydają się być dobrze zachowane, a najbardziej znanym motywem przedstawionym na tych malowidłach ściennych są postacie ludzkie pod drzewami – tradycja sięgająca czasów dynastii Han (206 p.n.e. do 220 n.e.). Podobne malowidła ścienne znaleziono w chińskich regionach Xinjiang, Shandong, Shaanxi i Gansu.
Kupiec namalowany w grobowcu?
Profesor Xiong zauważył również, że blondwłosy mężczyzna prowadzący wielbłądy ma charakterystyczne ubranie.
Na podstawie rysów twarzy i stylu ubioru możemy zidentyfikować go jako „mieszkańca Zachodu”, prawdopodobnie Sogdiana z Azji Środkowej – powiedział Xiong.
Sogdianowie byli wówczas ludem handlowym działającym wzdłuż Jedwabnego Szlaku między Azją a Europą, żyjącym głównie na terenach dzisiejszego Tadżykistanu i Uzbekistanu.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: Ludzie dotarli do Argentyny 20 000 lat temu
Grafika tytułowa: Vidar Nordli-Mathisen / Unsplash