Odkryto wykuty w skale grobowiec sprzed kilku tysięcy lat

Podczas prac budowlanych odkryto trzy komory grobowe, do których dostęp prowadzi przez centralny szyb, zamknięte oryginalnymi płytami, w których znajdują się szczątki ludzkie i dary grobowe.

W miejscu, w którym Fundacja Usług Medycznych buduje obecnie parking dla personelu naprzeciwko szpitala Mater Dei na Malcie, odkryto punicki grobowiec sprzed około 2300 lat. Od początku projektu nadzór nad obiektem sprawuje Nadzór nad Dziedzictwem Kulturowym (SCH), zapewniając ochronę i badanie wszelkich potencjalnych odkryć w trakcie prac rozwojowych.

Podczas prac wykopaliskowych odkryto komorę wykutą w litej skale naturalnej. Po dalszym badaniu przez archeologów SCH na miejscu okazało się, że komora była częścią większego kompleksu grobowego – czytamy na portalu.

Odkrycie składa się z trzech komór grobowych, do których dostęp odbywa się przez centralny szyb, charakterystyczny dla grobowców z okresu punickiego i rzymskiego. Co ciekawe, wejście do każdej komory było zamknięte oryginalnymi płytami, a zawartość wewnątrz obejmowała szczątki ludzkie i przedmioty grobowe.

Eksperci SCH, w tym archeolodzy i osteolodzy, pracowali na miejscu, aby wykopać, udokumentować i zinterpretować szczątki. Szczątki ludzkie i artefakty zostały ostrożnie przeniesione do laboratorium SCH w celu dalszej analizy. Znaleziska, wśród których znajdują się szczątki szkieletów, urny kremacyjne i inne artefakty pogrzebowe, dostarczają cennych informacji na temat starożytnej społeczności, która niegdyś zamieszkiwała ten region.

Wstępna analiza wskazuje na okres punicki, choć niektóre artefakty sugerują dłuższy okres użytkowania, aż do wczesnej ery rzymskiej.Łącznie w komorach znajdują się pozostałości po licznych pochówkach i kremacjach, oferując rzadki wgląd w ówczesne zwyczaje pochówku.

Trwają już działania mające na celu zachowanie grobowca w całości. Planowane jest wprowadzenie stałego, kontrolowanego dostępu, który umożliwi dalsze badania i ochronę tego ważnego stanowiska archeologicznego – czytamy także.

Źródło: maltatoday.com

Czytaj też: CURiE w stratosferze. Udany studencki eksperyment kosmiczny!

Grafika tytułowa: Micaela Parente / Unsplash