Odkryto ślady stóp ludzi uciekających przed starożytną erupcją Wezuwiusza

Podczas prac nad rozbudową gazociągu w południowo-zachodnich Włoszech dokonano niezwykłego odkrycia archeologicznego. Robotnicy natrafili na skały pokryte odciskami stóp ludzi i zwierząt, które – jak wykazały badania – pochodzą z epoki brązu. Naukowcy z SoGEArch oraz włoskiego Nadzoru Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu dla prowincji Salerno i Avellino stwierdzili, że odciski te pozostawiły osoby uciekające przed katastrofalną erupcją Wezuwiusza około 1995 r. p.n.e. Znalezisko rzuca nowe światło na wpływ wybuchów wulkanicznych na starożytne społeczności zamieszkujące ten region.

Według badaczy skały z odciskami stóp zostały przeniesione na to miejsce w wyniku erupcji Wezuwiusza, który znajduje się około 30 km dalej. Odkrycie jest niezwykle istotne, ponieważ dokumentuje katastrofę sprzed niemal 4000 lat – aż dwa tysiące lat przed słynną erupcją w 79 r. n.e., która pogrzebała Pompeje. W pobliżu znaleziska odkryto także ślady osady oraz fragmenty ceramiki, co sugeruje, że obszar ten był zamieszkany przed wybuchem i mógł stanowić tętniące życiem centrum społeczności epoki brązu.

Kolejną sensacją archeologiczną jest odkrycie sanktuarium datowanego na okres od III do II wieku p.n.e. w pobliżu starożytnej Nuceria Alfaterna. Znalezione w nim ceramiczne wota mogą dostarczyć cennych informacji na temat praktyk kultowych oraz bóstw czczonych przez dawnych mieszkańców regionu. Odkrycie świątyni wskazuje, że miejsce to pełniło istotną rolę religijną w czasach hellenistycznych i mogło przyciągać pielgrzymów z okolicznych osad.

W pobliżu sanktuarium natrafiono również na niezwykłe pochówki z późnego antyku, w których spoczywały głównie dzieci. Szczątki były złożone w wyłożonych kamiennymi płytami dołach, a wraz z nimi znaleziono przedmioty codziennego użytku, które miały towarzyszyć zmarłym w zaświatach. Badacze podkreślają, że odkrycie tych grobów dostarcza cennych informacji na temat wierzeń oraz rytuałów pogrzebowych z okresu przejściowego między Cesarstwem Rzymskim a późnym antykiem.

Źródło: artnews.com/archaeology.org

Czytaj też: NASA potwierdziła załogę Axiom. Polski astronauta coraz bliżej startu!

Grafika tytułowa: Julian Stollmeier / Unsplash