Odkryto rzadkie przedinkaskie pochówki czterech osób
Archeolodzy odkryli szczątki szkieletów czterech osób, które zostały pochowane w peruwiańskiej Dolinie Viru około 3800 lat temu. Jest to na długo przed pojawieniem się w tym regionie kultury Inków.
Archeolodzy poinformowali, że pochówki dwójki dzieci, nastolatka i osoby dorosłej zostały znalezione w pozostałościach prawdopodobnie jakieś świątyni. Wszystkie cztery osoby znaleziono leżące na boku i zwrócone twarzą do góry. Pozostałości przedmiotów pogrzebowych, takich jak kamienne wisiorki i muszle ślimaków, znaleziono przy zmarłych.
Ważna dolina nie tylko dla Inków
Jak przypomina portal pochówki pochodzą z czasów, gdy mieszkańcy Peru budowali duże budowle, w tym wczesne piramidy, i używali ceramiki na dużą skalę. Nowe odkrycia są najnowszymi odkryciami na stanowisku archeologicznym Queneto w północnym Peru, ponieważ archeolodzy prowadzą tam wykopaliska od ponad 50 lat. Stanowisko pochodzi z wczesnego okresu formacyjnego (około 1800 do 900 p.n.e.) i poprzedza Imperium Inków, które rozkwitło w regionie Andów w Ameryce Południowej i trwało od około 1200 do lat 30. XVI wieku.
Świątynia, w której znajdują się pochówki, została zbudowana z kamiennych ścian, które były połączone glinianym tynkiem. Ściany świątyni mają zaokrąglone narożniki, a na miejscu znaleziono fragmenty ceramiki. Możliwe, że świątynia miała kult związany z wodą – czytamy na portalu.
Jason Nesbitt, profesor antropologii na Uniwersytecie Tulane, stwierdził, że te badania dodatkowo pokazują znaczenie tej doliny na początku drugiego tysiąclecia przed naszą erą.
Nesbitt zauważył, że „jest również zaintrygowany ideą, że te pochówki były zwrócone w stronę gór. Góry mają symboliczne znaczenie w kosmologii Andów i były również źródłem wody do nawadniania w krajobrazie, który w innym wypadku byłby pustynny”.
Zespołem odkrywców kierowali Feren Castillo Luján i Christian González, obaj archeolodzy z National University of Trujillo.
Źródło: livescience.com
Czytaj też: W Polsce odkryto kompas z XVI wieku. Mógł należeć do Mikołaja Kopernika!
Grafika tytułowa: Cristian Grecu / Unsplash