Axiom Space i Nokia. Szybka komunikacja dla skafandrów kosmicznych

Axiom Space współpracuje z firmą Nokia w celu dostosowania naziemnych technologii bezprzewodowych do zapewnienia szybkiej komunikacji dla skafandrów dla misji Artemis opracowywanych przez Axiom.

Obie firmy ogłosiły partnerstwo w celu opracowania technologii komunikacji 4G/LTE, zwanej Lunar Surface Communications System (LSCS), na potrzeby skafandrów, które Axiom opracowuje dla NASA. Ich wykorzystanie rozpocznie się od misji Artemis 3 nie wcześniej niż pod koniec 2026 roku.

Technologia LSCS składa się z dwóch głównych komponentów. Jednym z nich jest „sieć w pudełku”, która obejmuje stację bazową, anteny i inne systemy, które zostaną zainstalowane na lądowniku Human Landing Services, który dostarczy astronautów na powierzchnię Księżyca. Drugim będzie moduł użytkownika wbudowany w skafandry Axiom.

Jak podaje firma komunikacja 4G/LTE zapewni redundancję dla istniejących łączy wykorzystujących UHF i Wi-Fi, a także zwiększoną przepustowość.

Stabilne łącze na Księżycu

System jest zaprojektowany do działania w odległości do dwóch kilometrów od lądownika, co jest wymogiem ustalonym przez NASA dla misji Artemis 3, ujawnił Thierry Klein, prezes Bell Labs Solutions Research w Nokii.

Ale testowaliśmy system w niektórych konfiguracjach podczas demonstracji naziemnych, które wykraczają poza to – podkreślił Klein, cytowany przez portal.

Nokia najpierw przetestuje swój system LSCS na księżycu na IM-2, drugiej misji robota-lądownika księżycowego Intuitive Machines, której start zaplanowano na koniec tego roku. System ten umożliwi komunikację między lądownikiem a łazikiem opracowanym przez Lunar Outpost i „hopperem” Intuitive Machines.

Nokia rozważa późniejsze ulepszenia LSCS, aby zwiększyć zasięg, szczególnie w przyszłych misjach, w których astronauci będą prowadzić łazik księżycowy. Firma bierze również udział w badaniu LunA-10 DARPA, aby zbadać, w jaki sposób sieci komunikacyjne wykorzystujące tę technologię mogłyby umożliwić komercyjną gospodarkę księżycową w ciągu najbliższych 10–15 lat.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Małe satelity marsjańskie „prawie” gotowe do startu

Grafika tytułowa: Nokia / HMD Global