Odkryto niezwykłe pochówki. Ciała były w pozycji pionowej i zwrócone na zachód!

Naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Prewencyjnych Badań Archeologicznych (INRAP) dokonali niezwykłego odkrycia na terenie dawnego klasztoru we wschodniej Francji. Pod warstwami ziemi natrafili na 13 galijskich pochówków datowanych na lata 450–25 p.n.e. oraz nekropolię dziecięcą z I wieku n.e. Znaleziska te rzucają nowe światło na praktyki pogrzebowe starożytnych mieszkańców tych terenów i ich stosunek do życia pozagrobowego.

Według doniesień medialnych oba miejsca pochówków zostały częściowo uszkodzone przez wieloletnią działalność rolniczą, jednak w większości przypadków szczątki zachowały się w dobrym stanie. W galijskich grobach wszystkie ciała spoczywały w okrągłych dołach w pozycji pionowej i były zwrócone w stronę zachodu, co może świadczyć o określonych wierzeniach religijnych.

Podobne pochówki odkryto w pobliżu już w latach 90., a archeolodzy spekulują, że należały one do wojowników lub osób związanych z ówczesną elitą polityczną i duchową. Charakterystyczny sposób pochówku może wskazywać na szczególne znaczenie tych osób w społeczności, a także na wpływy kulturowe i rytualne, które dominowały wśród Galów w tamtym okresie.

Tymczasem w odnalezionej nekropolii wszystkie dzieci zmarły przed ukończeniem pierwszego roku życia i zostały pochowane w drewnianych trumnach lub bezpośrednio w ziemi, ułożone na plecach lub boku. Niektóre groby zawierały monety i fragmenty ceramiki, co sugeruje, że rodziny starały się zapewnić zmarłym godny pochówek zgodnie z obowiązującymi rytuałami. To odkrycie może dostarczyć cennych informacji na temat demografii, zdrowia i zwyczajów pogrzebowych w rzymskiej Galii.

Źródło: archaeology.org

Czytaj też: Pokrywa lodowa Grenlandii pęka coraz szybciej!

Grafika tytułowa: Katherine Kromberg / Unsplash