Odkryto nieznany dotąd gatunek paproci

Naukowcy z Centrum Nauk o Ziemi (CGEO) Wydziału Nauki i Technologii Uniwersytetu w Coimbrze dokonali przełomowego odkrycia paleontologicznego. W formacjach geologicznych regionu Anadia w Portugalii odnaleziono skamieniałość prymitywnej paproci sprzed 300 milionów lat. Nowy gatunek, nazwany Acitheca machadoi, został opisany na łamach prestiżowego czasopisma Review of Palaeobotany and Palynology i stanowi wyjątkowe świadectwo dawnych zmian klimatycznych na Ziemi.

Paproć otrzymała swoją nazwę na cześć Gila Machado, geologa specjalizującego się w badaniach flory paleozoicznej. Znalezisko jest niezwykle cenne, ponieważ zachowało w doskonałym stanie trójwymiarowe zarodnie z zarodnikami in situ, co jest rzadkością w zapisie kopalnym. Badacze sugerują, że niewielkie rozmiary zarodni mogą wskazywać na adaptację do suchszego klimatu, który stopniowo wyparł wilgotne warunki dominujące w karbonie.

Odkrycie wpisuje się w szerszy kontekst badań nad zmianami klimatycznymi w przeszłości. Naukowcy wskazują na ślady stopniowego przejścia od wilgotnych do suchych ekosystemów w portugalskim basenie karbońskim Buçaco, co odzwierciedlało globalne procesy związane z końcem karbonu i początkiem permu. Takie odkrycia pozwalają lepiej zrozumieć ewolucję roślin oraz mechanizmy dostosowawcze do zmian klimatycznych.

Co ciekawe, Acitheca machadoi jest dopiero trzecim przedstawicielem rodzaju odnalezionym w Portugalii i jednym z zaledwie kilku znanych na świecie. Zdaniem ekspertów może to oznaczać, że różnorodność tego typu paproci była znacznie większa, niż dotąd przypuszczano. To odkrycie stanowi kolejny ważny element układanki w badaniach nad pradawną florą Ziemi i ewolucją jej klimatu.

Źródło: Uniwersytet w Coimbrze

Czytaj też: Polska spółka kosmiczna zbuduje konstelację satelitów?

Grafika tytułowa: Mykyta Martynenko / Unsplash