Odkryto gigantyczną galaktykę za Drogą Mleczną

Astronomowie odkryli gigantyczną „pozagalaktyczną strukturę” ukrytą za Drogą Mleczną, informuje serwis zawierający otwarte archiwum naukowe Arxiv.

Struktura, która wydaje się być kolosalną gromadą galaktyk, ukazuje szczegóły tajemniczego regionu naszej kosmicznej mapy, znanego jako „strefa unikania”. Nikt nie wiedział, co istnieje w tym regionie, który zasłania od 10 do 20 procent nieba – aż do teraz.

W badaniach wyjaśniono, że strefa unikania (ZOA) nie pozwala na wyraźne obserwacje optyczne źródeł pozagalaktycznych znajdujących się za Drogą Mleczną. Artykuł badawczy opisuje przyczynę tego jako „wygaśnięcie emisji optycznej tych obiektów”. Oznacza to, że większość pozaziemskich struktur w ZOA jest ukryta lub nieobserwowalna.

W związku z tym naukowcy postanowili przeprowadzić obserwacje przy użyciu długości fal bliskiej podczerwieni (NIR). Mogą one przyczynić się do odkryć astronomicznych, w tym odkrywania nowych galaktyk. Sukces NIR w tym zakresie może pomóc uzupełnić obraz ogromnej struktury w tym wciąż mało zbadanym regionie kosmosu.

Daniel Galdeano, astronom z National University of San Juan w Argentynie i jednym z głównych autorów i współpracownicy byli w stanie zlokalizować nową gromadę w ZOA, dzięki teleskopowi VISTA, zlokalizowanym w Paranal w Chile. VISTA, czyli Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego i jest częścią projektu, który bada wybrzuszenie Drogi Mlecznej w podczerwieni.

Sukces obserwacji za pomocą VISTA wiąże się z faktem, że dłuższe fale światła, takie jak te w paśmie podczerwieni, mogą przechodzić przez mgłę Drogi Mlecznej i docierać do teleskopów na Ziemi. Natomiast płaszczyzna galaktyki skutecznie odcina praktycznie całe światło widzialne w strefie.

Odkrycie tej gromady galaktyk stanowi intrygujące okno, przez które można zajrzeć do wnętrza Drogi Mlecznej. A następnie postarać się dowiedzieć, co naprawdę się tam znajduje.

Czytaj także: Tajemnicze sygnały z kosmosu