Odkryto brązowy taran z epickiej bitwy między Rzymem a Kartaginą

Naukowcy odkryli brązowy taran u wybrzeży Sycylii. Broń ta została prawdopodobnie użyta podczas bitwy pod Egatami między Rzymem a Kartaginą, która rozegrała się ponad 2200 lat temu.

Naukowcy wykorzystali specjalistyczną łódź podwodną, aby wydobyć duży kawałek brązu z głębokości 80 metrów u wybrzeży Wysp Egadzkich niedaleko Sycylii. Taran był kiedyś przymocowany do starożytnego okrętu wojennego.

I wojna Punicka

Taran został użyty podczas bitwy w pobliżu Wysp Egadzkich stoczonego w 241 r. p.n.e. między Rzymem a Kartaginą, starożytnym miastem na terenie dzisiejszej Tunezji. Tarany były sposobem, w jaki kapitanowie rozbijali – i ostatecznie zatapiali – wrogie statki. Potyczka ta była ostatnią bitwą I wojny punickiej między dwoma supermocarstwami, która trwała 23 lata. Klęska Kartaginy na morzu uniemożliwiła bowiem zaopatrzenie jej armii na Sycylii, co wpłynęło na ostateczny wynik wojny. W tym samym roku obie strony zawarły porozumienie pokojowe, na mocy którego Kartagina zrzekła się Sycylii.

Analiza taranu z brązu, który obecnie znajduje się na lądzie na wyspie Favignana, wykazała, że artefakt zawiera ozdobną płaskorzeźbę przedstawiającą hełm rzymski w stylu Montefortino z trzema piórami. Jak podaje „Finestre sull’Arte”, nie jest to pierwszy raz, kiedy badacze znaleźli w tej części Morza Śródziemnego pozostałości wojenne.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Myśliwi zabijali mamuty pikami, a nie włóczniami?

Grafika tytułowa wygenerowana w DALL-E