Od Kataru spalone mniej dyskusyjne

Kamery wspomagane sztuczną inteligencją pomogą sędziom w ustaleniu pozycji spalonej podczas najbliższych Mistrzostw Świata w piłce nożnej Katar 2022.

FIFA ogłosiła, że półautomatyczny system będzie składał się z czujnika umieszczonego w piłce, przekazującego jej położenie aż 500 razy na sekundę oraz 12 kamer wykorzystujących uczenie maszynowe do obserwacji 29 punktów na ciałach zawodników.

Odpowiednie oprogramowanie przeanalizuje dostarczone dane pochodzące z systemu i wygeneruje automatyczne powiadomienie po stwierdzeniu pozycji spalonej. Te informacje trafią do sędziów obsługujących system VAR, a za ich pośrednictwem do arbitra głównego.

Cała procedura ma trwać nie więcej niż kilka sekund. Na ekranach odbiorników kibice zobaczą animowaną sytuację wyjaśniającą decyzję podjętą przez sędziów.

Legendarny sędzia Pierluigi Collina, przewodniczący Komisji Sędziowskiej FIFA, powiedział w oświadczeniu prasowym, że nowy system pozwoli na podejmowanie „szybszych i dokładniejszych decyzji”. Podkreślił jednocześnie rolę sędziów, którzy w pełni są odpowiedzialni za podejmowane decyzje na boisku.  

Z kolei prezes FIFA Gianni Infantino skomentował to następująco: „Ta technologia jest zwieńczeniem trzech lat poświęconych badań i testów. Aby zapewnić jak najlepsze warunki dla zespołów, graczy i fanów. FIFA jest dumna z tej pracy. Na to czekał świat widząc korzyści płynące z półautomatycznej technologii wskazywania pozycji spalonej na Mistrzostwach Świata FIFA 2022”.

Mistrzostwa Świata 2022 odbędą się w Katarze, pierwszy raz w kraju arabskim, w listopadzie i w grudniu. Z powodu upałów panujących na Bliskim Wschodzie w miesiącach, w których mistrzostwa zazwyczaj się odbywają, było to trudne do przeprowadzenia.

Czytaj także: SAOT pomoże przy spalonych