Od 50 do 6000 zł: od soboty nowe stawki za przekroczenie prędkości

Recydywiści zapłacą podwójnie, zmiany czekają też prawo drogowe w zakresie punktów karnych. 

Po podpisaniu na początku miesiąca nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym przez prezydenta, już 1 stycznia wchodzą w życie nowe przepisy – w tym wyższe stawki za wykroczenia na drogach. Pełny taryfikator mandatów wciąż nie został opublikowany, wiadomo jednak, że za przekroczenie prędkości najbardziej spieszący się kierowcy mogą zapłacić nawet 5 tysięcy złotych, maksymalnie 6 tysięcy można zapłacić przy zbiegu wykroczeń. Do tej pary maksymalny mandat za zbieg wykroczeń wynosił tylko 1000 zł. 

Czytaj też: Od jutra e-TOLL będzie obowiązkowy. Co musisz wiedzieć o aplikacji?

Wysokość mandatu będzie rosła od 50 zł za przekroczenie prędkości do 10 km/h do 2500 przy jeździe o 70 km/h szybszej niż przepisowa. W przypadku przekroczenia prędkości o 25-30 km należy liczyć się z mandatem w wysokości 400 zł, ale już za ponad 30km/h zapłacimy 800 zł.  Kara ulegnie podwojeniu, jeśli kierowca popełni to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat. Recydywiści będa płacić podwójnie także w przypadku innych nowych stawek – za jazdę bez uprawnień 3000 zł (za pierwszym razem 1500) czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Mandat za jazdę po spożyciu alkoholu z 500 zł wzrośnie do 2500 zł. 

Dwuletni okres dotyczyć ma także kasowania punktów karnych – to również zmiana w porównaniu z wcześniejszymi przepisami, kiedy były one usuwane po roku. Wzrośnie też maksymalna liczba punktów przyznawanych za najdroższe przewidziane w taryfikatorze wykroczenia – przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h czy wyprzedzanie na pasach. Zmianie nie ulega natomiast liczba punktów, których otrzymanie skutkuje utratą prawa jazdy – 24. 

Źródło: Oko.Press, fot. Evgeny Tchebotarev/ Unsplash