Obejrzyj wrak Titanica w 8K

Firma OceanGate Expeditions opublikowała jednominutowy film prezentujący pierwszy materiał wideo 8k z wraku Titanica.

Pokazuje on niektóre jego sekrety w nowych, bardzo szczegółowym obrazie. Można na przykład rozpoznać nazwę producenta kotwic (Noah Hingley & Sons Ltd.). Materiał filmowy pozwala nam również lepiej przyjrzeć się dziobowi, kadłubowi numer jeden, ładowni numer jeden, czy kabestanom z litego brązu. Film zebrał już prawie 3 miliony wyświetleń na YouTube. I to, mimo że przeciętny ekran telewizora lub komputera ma znacznie niższą rozdzielczość niż materiał 8K.

Materiał został nakręcony podczas tegorocznego zejścia do wraku statku. Turyści zabrani na pokład łodzi podwodnej za wzięcie udziału w ekspedycji musieli zapłacić ponad 250 000 dolarów od osoby.

„Żaden podmiot publiczny nie sfinansuje eksploracji Titanica ”. Powiedział prezes OceanGate Stockton Rush The New York Times w obronie wysokiej ceny za to, co w istocie jest turystyką głębinową.

Titanic spoczywa na głębokości 3802 metrów, 600 kilometrów na południe od Nowej Fundlandii.

Od czasu odkrycia w 1985 roku, wrak mocno niszczeje. Nie tylko z powodu przypadkowych uszkodzeń w wyniku działań ratowniczych. (Firma o nazwie RMS Titanic Inc. najwyraźniej zniszczyła bocianie gniazdo statku, gdy odzyskała dzwon Titanica ,  a dwuosobowa łódź podwodna uderzyła we wrak w 2019 r.) Pogorszenie jest również spowodowane przez bakterie zjadające żelazo na kadłubie statku.

Oglądanie słynnego wraku zawsze budzi duże zainteresowanie, w nowym materiale 8K nie ma żadnych prawdziwych odkryć ani niespodzianek. „Nie sprzeciwiam się tego rodzaju komercyjnemu wykorzystywaniu, ponieważ nie dotykają ani nie uszkadzają wraku” – powiedział The New York Times Paul F. Johnston, kustosz historii morskiej w Smithsonian’s National Museum of American History.

Czytaj także: Sony pokazało prototyp gogli VR o rozdzielczości 8K