Nvidia szykuje GeForce RTX 4000, kartę graficzną o rekordowej wydajności

Wg przecieków premiery premiery możemy spodziewać się już w przyszłym roku. 

Mimo braku komponentów producenci chipsetów, procesorów i kart graficznych nie ustają w próbach wygrania wyścigu o radykalnie wyższą wydajność swoich produktów. Wg nowych doniesień DigiTimes, przywołanych na Twitterze przez RetiredEngineera, fabryki TMSC na Tajwanie szykują się do pracy nad procesorami graficznymi GeForce RTX 4000. To samo źródło donosi o tym, że GPU będą przygotowane w procesie litograficznym 5 nm. Mimo braku szczegółów w zgodnej opinii leakerów karta graficzna ma być ponad 2 razy bardziej wydajna od obecnej generacji, ma też jednak charakteryzować się wyższym poborem energii, przekraczającym 400W. 

Czytaj też: Dla zawodowców – monitor AGON PRO z odświeżaniem 360 Hz i NVIDIA Reflex

Brak szczegółowych informacji na temat możliwego czasu premiery na DigiTimes sprawia, że nie wiadomo, czy nowy procesor graficzny trafi do sprzedaży dopiero w 2023 roku, po odświeżonych kartach RTX 3000, czy też premiery wszystkich układów Nvidii możemy spodziewać się już w 2022 r. “PCGamesN” podsumowuje dotychczasowe wiadomości na temat planów firmy, zauważając, że gdyby nowa generacja doczekała się debiutu w przyszłym roku, to czekałby nas prawdziwy wysyp nowych produktów Nvidii, takich jak nowy RTX 2060, odnowione karty RTX 3070 i RTX 3080 oraz procesory graficzne nowej generacji RTX 4070, RTX 4080 i RTX 4090.

To imponujący rozmach firmy, ale na przeszkodzie mogą stanąć wspomniane problemy z komponentami oraz fakt, że TMSC współpracuje z bodaj wszystkimi najważniejszymi producentami świata, w tym Apple, które przed rokiem wykorzystywało 80% mocy przerobowych tajwańskiej firmy. Zaledwie 20% do podziału zostało dla gigantów takich jak Qualcomm czy MediaTek. 

Zdjęcie: Christian Wiedieger