Nowy stop na ekstremalne warunki

Naukowcy NASA opracowali nowy stop metalu przy użyciu procesu drukowania 3D. Stop znacznie poprawia wytrzymałość i trwałość komponentów i części wykorzystywanych w lotnictwie i eksploracji kosmosu, co skutkuje lepszą i trwalszą wydajnością.

NASA Alloy GRX-810, wzmocniony dyspersją tlenkową (ODS), może wytrzymać temperatury dochodzące do 1100 stopni Celsjusza. Jest bardziej plastyczny i ponad 1000 razy bardziej wytrzymały niż inne, najnowocześniejsze stopy.

Wynalazek znajdzie zastosowanie w budowie części lotniczych wewnątrz silników lotniczych i rakietowych. Stopy ODS mogą wytrzymać trudniejsze warunki, zanim osiągną punkt zerwania.

„Cząstki tlenków w nanoskali przekazują niesamowite korzyści eksploatacyjne tego stopu”. Powiedział Dale Hopkins, zastępca kierownika projektu w  Transformational Tools and Technologies NASA.

Produkcja stopów ODS dla tych ekstremalnych środowisk jest trudna i kosztowna. Aby opracować stop NASA GRX-810, badacze agencji wykorzystali modele obliczeniowe do określenia składu stopu. Następnie zespół wykorzystał druk 3D do równomiernego rozproszenia tlenków w nanoskali w całym stopie. Co zapewniło lepsze właściwości w wysokich temperaturach i trwałą wydajność.

Ten proces produkcyjny jest bardziej wydajny, opłacalny i czystszy niż konwencjonalne metody produkcji.

W przypadku zastosowania nowego stopu w silniku odrzutowym wyższa odporność na temperaturę i zwiększona trwałość przekładają się na mniejsze spalanie paliwa oraz niższe koszty eksploatacji i konserwacji.

Stop ten zapewnia również projektantom części silnika możliwość zastosowania lżejszych materiałów w połączeniu z ogromną poprawą wydajności.

Czytaj także: Grafenowa rewolucja u naszych drzwi