Nowy dron Sił Powietrznych USA

W grudniu zeszłego roku w swojej bazie Elgin na Florydzie, Siły Powietrzne USA przetestowały najnowsze drony XQ-58A Valkyrie.

Testy przeprowadził zespół Autonomous Aircraft Experimentation z 40 Eskadry Testów Lotniczych w Bazie Sił Powietrznych Elgin.

Opracowany przez firmę Kratos Defence and Security Solutions z San Diego w Kalifornii, XQ-58A Valkyrie jest dronem przeznaczonym do bardziej ryzykownych misji na spornych obszarach. Odzyskanie drona jest równie ważne, aby można go było ponownie wykorzystać.

Biorąc pod uwagę oczekiwania związane z dronem, XQ-58A ma konstrukcję modułową. Można go skonfigurować do różnych ról, od wywiadu, obserwacji i rozpoznania (ISR) po uderzenie lub wojnę elektroniczną. Lub po prostu do działania jako przekaźnik komunikacji. Dodatkowo dron zademonstrował zdolność przenoszenia ładunku mniejszego drona.

Maszyna ma zasięg 5600 km i pułap serwisowy 14 000 m. Jednak najważniejszym aspektem działania drona jest to, w jaki sposób można go efektywnie wykorzystać bez pasa startowego. Do wystrzelenia dron wykorzystuje wyrzutnię montowaną na przyczepie. Wznosi się dzięki silnikom rakietowym, następnie pracę przejmuje silnik główny.

Po zakończeniu misji dron może polecieć z powrotem do ustalonego punktu, w którym silniki zostaną wyłączone, a spadochrony uruchomione, aby powoli sprowadzić samolot z powrotem na ziemię. Nadmuchiwane poduszki powietrzne amortyzują lądowanie drona, po czym można go ponownie umieścić na przyczepie i ponownie przemieścić. Podczas ćwiczenia symulującego utratę łączności dron zademonstrował zdolność autonomicznego nawigowania do tego punktu i lądowania w strefie docelowej.

Możliwość uruchamiania i odzyskiwania z dowolnego miejsca może być przydatna, gdy infrastruktura krytyczna zostanie zniszczona. XQ-58A może również towarzyszyć w locie myśliwcom, takim jak F-16. Podczas scenariusza bojowego myśliwce mogłyby wystartować z pasa startowego, podczas gdy Valkyrie wystartuje niezależnie od jego dostępności.

Czytaj także: Inteligentne mikrodrony wyruszają na wojnę

Fot. Wikipedia (88 Air Base Wing Public Affairs)