Jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed urlopem?

Urlop to czas, który ma sprawić, że odpoczniemy od codziennych obowiązków i naładujemy baterie na kilka kolejnych miesięcy intensywnej pracy. Niestety jednak dłuższe wyjazdy często wywołują u nas pewien stres o nasz dobytek, który często zdarza się nam pozostawić bez opieki. Warto więc w odpowiedni sposób zabezpieczyć nasz dom lub mieszkanie przed nieoczekiwaną wizytą włamywaczy. Na szczęście w 2023 roku odpowiednie rozwiązania – bardzo często z kategorii smart home – są dostępne w całkiem przystępnych cenach, dzięki czemu każdy może wybrać sprzęt na miarę własnych potrzeb!

fot. Holger Kraft / Pixabay

Okres urlopowy to żniwa dla włamywaczy!

Okres wakacyjny może być szczególnie atrakcyjny dla włamywaczy z kilku powodów. Po pierwsze, wiele osób decyduje się na wyjazd, co oznacza, że ich domy pozostają puste przez dłuższy czas. Ta nieobecność właścicieli stanowi doskonałą okazję dla włamywaczy, którzy mogą łatwo dostać się do nieruchomości. Brak obecności mieszkańców sprawia, że złodzieje mają mniejsze ryzyko wykrycia i mogą swobodnie działać. Wiele osób nie korzysta z rozwiązań, takich jak alarmy antywłamaniowe czy monitoring. Pozbawione ochrony domy stają się łatwiejszym celem dla przestępców.

Dodatkowo, włamywacze łatwo mogą dostrzegać widoczne oznaki nieobecności właścicieli, takie jak zalegające w skrzynce pocztowej listy, brak oznak życia w ogrodzie czy zaciągnięte rolety przez cały dzień. Te widoczne sygnały dają przestępcom pewność, że mogą działać bez ryzyka napotkania właścicieli. Włamywaczy kusi obecność wartościowych przedmiotów w domach podczas wakacji. Często nie zabieramy ze sobą biżuterii, elektroniki czy gotówki. Pozostawienie tych wartościowych rzeczy w domu stwarza okazję dla włamywaczy, którzy są zainteresowani kradzieżą takich przedmiotów.

Warto jednak podkreślić, że włamania mogą mieć miejsce przez cały rok, a nie tylko w okresie wakacyjnym. Niemniej jednak, okres wakacyjny może być szczególnie korzystny dla włamywaczy ze względu na opisane czynniki. Dlatego też ważne jest, aby podjąć odpowiednie środki ostrożności przed wyjazdem. Na szczęście nie musi być to trudne zadanie z rozmaitymi urządzeniami klasy smart home.

fot. Sebastian Scholz (Nuki) / Unsplash

Smart Home to nowe możliwości!

W ostatnich latach producenci urządzeń klasy smart home wprowadzają do swojej oferty sporo produktów mających za zadanie ochronę naszego lokum przed niespodziewaną ingerencją z zewnątrz. Co ważne – takie akcesoria wcale nie muszą kosztować majątku. Już za kilkaset lub kilka tysięcy złotych (w zależności od naszego budżetu) możemy w odpowiedni sposób zabezpieczyć nasze mieszkanie lub dom i co ważne – wszelkie informacje monitorować na ekranie naszego smartfona.

Przede wszystkim warto zainwestować w kamery do monitoringu – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Są one dość łatwe w montażu, a zapewnienie im dostępu do energii elektrycznej i złącza internetowego nie powinno być dla nas problemem. Umożliwiają nam monitorowanie całej przestrzeni domu/mieszkania oraz ich otoczenia. Warto zainwestować w kamery pozwalające na przechowywanie nagrań w chmurze. Wiele urządzeń po uzbrojeniu przesyła do niej krótkie materiały w momencie, gdy coś niepokojącego pojawi się w kadrze.

Kolejne akcesoria, na które warto postawić to domofony lub dzwonki z kamerą. Pozwolą one na podejrzenie kto dobija się do naszych drzwi lub furtki. Włamywacze bardzo często wcześniej sprawdzają, czy właściciele domów lub mieszkań wyjechali dobijając się do nas. Jeśli widzą, że nie otwieramy – jest to dla nich sygnał, że nie ma nas na miejscu. Dzwonki i domofony z kamerami powiadomią nas o takich sytuacjach i uwiecznią wizerunek osoby, która znalazła się w zasięgu obiektywu.

Dobrze zabezpieczony dom nie może obejść się bez zestawu czujników, wśród których warto wyróżnić czujniki ruchu czy też czujniki zamkniętych drzwi i okien. Także i one – po sparowaniu ze specjalną centralką pozwalają na bieżące monitorowanie tego, co dzieje się w domu. Do takiego zestawu warto dorzucić też czujkę czadu i dymu, która poinformuje nas o pożarze i pozwoli na sprawne wezwanie strażaków. Funkcja wykrywania czadu sprawdzi się doskonale także w okresie grzewczym.

U których popularnych producentów warto szukać urządzeń pomagających w zabezpieczeniu naszego lokum? Dobrą decyzją może być zainteresowanie się ofertami TP-Link czy też EZVIZ.

fot. Pawel Czerwinski / Unsplash

Dlaczego warto zabezpieczyć dom lub mieszkanie?

Zabezpieczenie domu przed urlopem może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga zapobiec włamaniom. Dom, który jest odpowiednio zabezpieczony, stanowi większe ryzyko dla potencjalnych włamywaczy. Zastosowanie środków ostrożności, takich jak zabezpieczone okna i drzwi, systemy alarmowe i oświetlenie zewnętrzne, może ich odstraszyć.

Po drugie, odpowiednie zabezpieczenie domu chroni mienie. W przypadku włamania, istnieje ryzyko utraty kosztowności, pamiątek rodzinnych i innych cennych przedmiotów. Dlatego warto minimalizować ryzyko utraty wartościowych rzeczy i strat finansowych.

Po trzecie, odpowiednie zabezpieczenie domu zapewnia bezpieczeństwo psychiczne. Wyjeżdżając na wakacje, wiedząc, że Twój dom jest dobrze zabezpieczony, możesz cieszyć się spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Nie musisz martwić się o możliwość włamania lub zniszczenia mienia.

Po czwarte, zabezpieczenie domu pomaga uniknąć problemów z ubezpieczeniem. Niektórzy ubezpieczyciele mogą wymagać określonych środków bezpieczeństwa, takich jak zamki antywłamaniowe, systemy alarmowe, itp., aby w pełni pokryć straty wynikłe z włamania. Zabezpieczając swój dom, spełniasz te wymagania i zwiększasz ochronę w przypadku jakichkolwiek niepożądanych zdarzeń.

Na koniec, zabezpieczenie domu przed urlopem pomaga również zapobiec awariom. Włamania to nie jedyny potencjalny problem. Może wystąpić ryzyko zalania, pożaru lub inne problemy. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączone, a instalacja gazowa i wodna jest w dobrym stanie. To minimalizuje ryzyko awarii i ogranicza szkody, które mogą pojawić się podczas nieobecności.

Czytaj też: WiZ – inteligentne oświetlenie dla każdego

Grafika tytułowa: Gerd Altmann / Pixabay