Nowe wiadomości z łazika Zhurong

W maju 2020 roku pierwszy chiński łazik o nazwie Zhurong wylądował na czerwonej planecie. Jego zadaniem jest, wykorzystując m. in. detektor pola magnetycznego, kamery, spektrometry i stację pogodową, zebrać cenne dane, przydatne dla naukowców na Ziemi.

Teraz, zgodnie z oświadczeniem prasowym, nowy obraz radarowy z łazika rzuca światło na struktury powierzchni basenu Utopia Planitia,. To największy rozpoznany basen uderzeniowy na Marsie o szacowanej średnicy 3 300 km.

Zdjęcie, przedstawione w artykule w czasopiśmie Nature, ujawnia wiele podwarstw, które prawdopodobnie pochodzą z osadów. Powstałych po serii powodzi na czerwonej planecie miliony lat temu.

Nowe odkrycia, oparte na obrazie z Zhurong, przydadzą się do zbierania informacji przed planowanymi misjami załogowymi.

Powszechnie uważa się, że krater Utopia Planitia był kiedyś miejscem starożytnego oceanu. Dlatego chińska administracja kosmiczna (CNSA) wybrała go jako miejsce lądowania dla swojej misji Zhurong.

Jest to jeden z kilku przykładów, w których CNSA ciężko pracuje, aby pozycjonować się jako supermocarstwo kosmiczne obok NASA. Chiny ujawniły niedawno, że były pierwszym krajem, który wykrył wodę bezpośrednio z powierzchni Księżyca za pomocą sondy księżycowej Chang’e-5.

Nowe zdjęcie pokazuje powierzchnię południowej Utopii Planitia. Zostały one zestawione z danymi z radaru łazika penetrującego, zebranymi, gdy podróżował około 1 117 metrów od miejsca lądowania.

Dane ujawniają, że grunt basenu Utopii jest podzielony na wiele warstw podpowierzchniowych i ma około 70 metrów grubości. Tymczasem powierzchnia pokryta jest warstwą regolitu (skały i pyłu) o grubości mniejszej niż 10 metrów. Chociaż naukowcy stojący za opublikowanym artykułem twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, uważają, że warstwy podpowierzchniowe mogą wskazywać na epizodyczne powodzie w starożytnej przeszłości Marsa.

Czytaj także: Ciekawe wyniki badań Marsa