Nowe dyski Samsunga sprawdzą się w konsolach i laptopach

980 Pro with Heatsing dzięki niewielkim rozmiarom i dodatkowemu chłodzeniu osiąga nawet 21% niższe temperatury niż dyski pozbawione chłodzenia.

Z powodu małej ilości wewnątrz urządzenia, konsole nowej generacji i współczesne laptopy mają również mniej miejsca na rozszerzenie pamięci – tak jest np. w przypadku PlayStation 5, gdzie można zamontować dyski o maksymalnej wysokości 11,25 mm. Samsung wprowadził właśnie do sprzedaży dyski NVMe 980 PRO with Heatsink z wbudowanym radiatorem, które dzięki rozmiarowi 24 x 80 x 8,6 mm sprawdzą się nie tylko w nowej konsoli Sony, ale także w laptopach, gdzie standardowy slot na dyski NVMe wynosi 8,8 mm wysokości.

Czytaj też: PS5 bezpośrednio u producenta: Playstation Direct startuje w Europie

Celem stworzenia dysku z radiatorem było przygotowanie nośnika charakteryzującego się lepszymi parametrami chłodzenia niż te pozbawione dodatkowego chłodzenia. Badania wykazały, że 980 PRO with Heatsink osiąga nawet 21℃ niższe temperatury, dzięki czemu nie ma mowy o sytuacji, w której wydajności dysku byłaby zmniejszona z uwagi na przegrzanie – dysk działa średnio o 8 proc. szybciej i gwarantuje cichszą pracę całej konsoli.

Pod względem wydajności, nowe wersje dysków nie różnią się niczym od modelu bez radiatora i zaoferują do 7000 Mb/s sekwencyjnego odczytu i 5100 MB/s sekwencyjnego zapisu. Nowe modele będą dostępne w dwóch wersjach o pojemności 1TB i 2TB, co zagwarantuje graczom wystarczającą ilość miejsca na next-genowe tytuły gier. Sugerowana cena to 1099 zł za model 1TB i 1999 zł za model 2TB.

Fot: Samsung