Nowa technika obrazowania przełomem w medycynie

Nową technikę obrazowania opracował zespół naukowców z Helmholtz Monachium i Ludwig-Maximilians Universität München. Organizm staje się „przezroczysty” co może pomóc w leczeniu wielu chorób jak i w opracowywaniu nowych leków.

Technika, którą opracowali niemieccy naukowcy nosi nazwę wildDISCO i pozwala na obserwowanie z niespotykaną dotąd szczegółowością narządów wewnętrznych i tkanek. Testy badacze przeprowadzili na modelach zwierzęcych.

W nowej metodzie naukowcy wykorzystali standardowe przeciwciała do mapowania całych organizmów myszy. Umożliwiło to zobrazowanie trójwymiarowych struktur w ciałach tych gryzoni. Jak na razie eksperyment przeprowadzona jedynie na martwej myszy.

Chociaż obecnie naukowcy będą mogli wykorzystać tę technikę jedynie do zbadania ciał martwych myszy, może nam ona wiele powiedzieć o tym, jak rozwija się chociażby rak we wczesnych stadiach choroby. Możliwość wizualizacji guzów w kontekście całego ciała będzie również dawać naukowcom lepsze zrozumienie wpływu różnych leków i terapii – powiedział dr Rupal Mistry z Cancer Research UK.

Przezroczysty organizm

W pierwszej kolejności za pomocą odpowiednich chemikaliów z tkanek myszy usunięto tłuszcz i pigment. W efekcie ciało gryzonia stało się przezroczyste. W kolejnym kroku przeciwciała wraz ze znacznikami fluorescencyjnymi zostały wprowadzone do ciała martwej myszy wykorzystali to, że różne przeciwciała przyczepiają się do różnych rodzajów tkanek

W kolejnym kroku uczeni zastosowali mikroskop fluorescencyjny. To pozwoliło wykryć sygnał fluorescencyjny określonego przeciwciała związanego ze strukturą, cząsteczką lub komórką będącą przedmiotem zainteresowania. Zaawansowane narzędzia obliczeniowe pomogły stworzyć mapy całego ciała ze wszystkimi określonymi lokalizacjami, w których cząsteczka będąca przedmiotem zainteresowania jest obecna – czytamy na portalu.

Kierujący zespołem badaczy prof. Ali Ertürk stwierdził, że wiedza o tym, gdzie w organizmie dochodzi do ekspresji każdego białka, jest niezbędna. To pozwala bowiem do wszechstronnego zrozumienia działania organizmu i przede wszystkim tego, co dzieje się nie tak w złożonych chorobach.

Opracowana przez niemieckich naukowców metoda może ułatwić modelowanie złożonych systemów biologicznych i chorób, na przykład poprzez nakreślenie ścieżki przerzutów nowotworowych i tego, czy zaprojektowane terapie docierają do każdego pojedynczego mikroprzerzutu – czytamy także na portalu.

Czytaj też: Ford Fiesta powróci jako tani elektryk?

Źródło: wpl.pl, Helmholtz Monachium, BBC, IFLScience

Grafika tytułowa: JAFAR AHMED / Unsplash