Nowa szansa na leczenie urazów rdzenia kręgowego

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Instytutu Badań Biologicznych Salka opracowali bardzo małą, elastyczną sondę neuronową. Może być ona używana do badania obszarów ludzkiego ciała, takich jak układ nerwowy i rdzeń kręgowy.

„To jest miejsce, w którym potrzebna jest naprawdę mała, elastyczna sonda. Taka, która może zmieścić się między kręgami, aby połączyć się z neuronami. Może zginać się podczas ruchu rdzenia kręgowego” – powiedział Axel Nimmerjahn, profesor nadzwyczajny w Instytucie Salka i współautor publikacji badania.

Tkanka, ze względu na dobrą współpracę z tkanką biologiczną jest mniej podatna na wywoływanie odpowiedzi immunologicznej. Nie jest to pierwsza ultracienka, elastyczna sonda, jaką kiedykolwiek stworzono. Jej wyjątkowość polega na tym, że może zarówno rejestrować aktywność elektryczną neuronów, jak i stymulować określone zestawy neuronów za pomocą światła.

Naukowcy po miesięcznych eksperymentach z myszami ustalili, że sonda nie powoduje prawie żadnego stanu zapalnego w tkance mózgowej. Nawet po długotrwałej obecności. Teraz naukowcy mają nadzieję przeprowadzić przyszłe badania w rdzeniu kręgowym człowieka.

„Obecnie stosunkowo niewiele wiemy o tym, jak działa rdzeń kręgowy. Jak przetwarza informacje i jak jego aktywność nerwowa może zostać zakłócona lub osłabiona w pewnych stanach chorobowych” – powiedział Nimmerjahn.

Sondy mogą mieć wiele zastosowań w medycynie, zwłaszcza w leczeniu urazów rdzenia kręgowego. Uszkodzenia tego rodzaju najczęściej są konsekwencją urazów. Mogą wystąpić również na skutek rozwoju nowotworu w obrębie kanału kręgowego lub stanowić powikłanie jakiegoś medycznego zabiegu. Rdzeń kręgowy jest strukturą delikatną. Jego uszkodzenie jest groźne przede wszystkim dlatego, że bardzo rzadko udaje się doprowadzić do cofnięcia ubytków czynnościowych spowodowanych urazem tej struktury.

Wyniki badań zostały opublikowane w artykule w Nature Communications.

Czytaj także: Grafenowa rewolucja u naszych drzwi